Εύκολα η Σερβία τους Ρώσους

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τη Σερβία προκειμένου να καταβάλει την αντίσταση της Ρωσίας και να σημειώσει τη δεύτερη νίκη της στο 23ο Τουρνουά «Ακρόπολις». Με άμυνα που... τσάκιζε κόκαλα στην τρίτη περίοδο, οι «πλάβι» επικράτησαν των πρωταθλητών Ευρώπης με 70-59. Οι Ρώσοι σημείωσαν μόλις τέσσερις πόντους σε αυτό το διάστημα, την ώρα που ο ΝΒΑer Νέναντ Κρστιτς μετέτρεπε την αναμέτρηση σε παράσταση για έναν ρόλο!

Ο σέντερ της Οκλαχόμα ήταν ασταμάτητος απέναντι στους αντίπαλους ψηλούς της Ρωσίας, στέλνοντας τη διαφορά στο +20 (52-32) στο 32’, αν και το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για το συγκρότημα του Ντέιβιντ Μπλατ. Με επιμέρους σκορ 9-2, η «αρκούδα» προηγήθηκε με 15-22 στις αρχές της δεύτερης περιόδου ωστόσο η Σερβία ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και με μπροστάρη το