Εδραιώνεται στην 3η θέση

01:11 5/2/2011 - Πηγή: Gazzetta
Σαρωτική η Γάνδη απέναντι στην Λιρς, την οποία φιλοδόωρησε με τέσσερα «τεμάχια» και… γρήγορα γρήγορα. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ότι δεν μπορούν να αμφισβητήσουν την ανωτερότητα των γηπεδούχων, οι οποίοι ήταν ασταμάτητοι.Μόνο με… πέναλτι σταματούσαν τους παίκτες της Γάνδης, οι οποίοι μέσα στο «Ζουλ Ότεν» παρέσυραν την Λιρς. Από το τρίτο κιόλας λεπτό, η Γάνδη βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 1-0 από τον Βαντόρεν, και στη συνέχεια ο Τις με δύο έυστοχες εκτελέσεις πέναλτι στο 27΄ και το 39΄ ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0.Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν προσωρινά σε 3-1, με τον
Σονκ στο 81’, αλλά ο Λιουμπιγιάνκιτς στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης έγραψε το τελικό σκορ 4-1, «χαιρετίζοντας» τη Λιρς για την επίσκεψη…Με αυτή τη νίκη η Γάνδη φτάνει στους 46 βαθμούς και σιγουρεύει την τρίτη θέση, όπου είναι μόνη και στο μείον οκτώ από την πρώτη Άντερλεχτ. Η Γκένκ είναι δεύτερη με 51 βαθμούς. Οι δύο πρωτοπόρες ομάδες παίζουν στην έδρα τους με τις Σεν Τρουιτέν και Μπρίζ α