«Εδώ που φτύνετε, θα γλείφετε»!

Ο Βασίλης Σκουντής θυμάται την παρθενική εμφάνιση του ενός και μοναδικού Νίκου Γκάλη στα ελληνικά παρκέ πριν από 31 χρόνια και καταγράφει στοιχεία κι ατάκες που έμειναν στην ιστορία.Επτά μικρές ιστορίες για το ντεμπούτο του «Νο.7»

1. Στο ντεμπούτο του ο Γκάλης φορούσε τη φανέλα με το Νο.7, σημείωσε 30 πόντους και υπέπεσε σε 4 φάουλ (όλα στο πρώτο ημίχρονο), ενώ συνηθισμένος από τους κανονισμούς του NCAA χρεώθηκε 3-3-4 φορές με βήματα. Άνοιξε τον λογαριασμό του
πετυχαίνοντας το πρώτο καλάθι του αγώνα (2-0), έκλεισε το σκορ του πρώτου ημιχρόνου (44-37) κι έβαλε το υστερόγραφό του με το τελευταίο καλάθι του αγώνα (79-78) και την τάπα στον Σακελλαρίου. Από τους πρώτους 16 πόντους του Άρεως ο Γκάλης πέτυχε 4 έναντι 8 του Παπαγεωργίου, ενώ είχε καταλυτική συμβολή στην επίτευξη της νίκης σημειώνοντας τους 9 από τους τελευταίους 15 πόντους της ομάδας του.

2. Η τελευταία οδηγία του Φρανκ Ντέβελι πριν από την έναρξη του ματς ήταν απλή, σχεδόν απλοϊκή: «Νικ, παίρνεις την μπά