Έδεσαν... Κόμπο τον τίτλο

Οι Λέικερς άλωσαν για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες μέρες την έδρα του Ορλάντο και στέφθηκαν πρωταθλητές για 15η φορά στην ιστορία τους. Με κορυφαίο, ποιον άλλον, τον Κόμπε Μπράιαντ έδεσαν... κόμπο τους Μάτζικ επικρατώντας με 99-86 κάνοντας το 4-1. Ο Φιλ Τζάκσον έγραψε ιστορία καθώς έγινε ο μοναδικός προπονητής με δέκα πρωταθλήματα. Στον πέμπτο τελικό οι «Λιμνάθρωποι» είχαν το πάνω χέρι σχεδόν σε όλον τον αγώνα με τους «μάγους» να είναι σαφώς επηρεασμένοι από το πως έχασαν το προηγούμενο παιχνίδι. Η σεμνή τελετή κράτησε μόλις για ένα δεκάλεπτο αφού οι Λέικερς πήγαν στα αποδυτήρια
με μια διαφορά δέκα πόντων που κράτησαν και μεγάλωσαν μέχρι το φινάλε. Το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε λίγο πριν το ημίχρονο όταν οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με τέσσερις πόντους και οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 16-0 άλλαξαν το όλο σκηνικό. Όσο περνούσαν τα λεπτά ολοένα και περισσότερο το Λος Άντζελες είχε την υπεροχή με τους Μάτζικ να πετάνε λευκή πετσέτα. Αξιοσημείωτη ήταν η παρουσία του Ντουάιτ Χάουαρν