«Έχει» τους Δανούς, κοντράρει την Μπάρτσα

Ο Παναθηναϊκός έχει πάρει τον... αέρα της Κοπεγχάγης από το 2007 ενώ με την Μπαρτσελόνα έχει τις... επικές εμφανίσεις το 2001-2002, την ισοπαλία στο ΟΑΚΑ και τον διασυρμό στο Καμπ Νου το 2005-2006.Παναθηναϊκός και Μπαρτσελόνα έχουν διασταυρώσει τα ξίφη τους τέσσερις φορές. Οι δύο πρώτες για τα προημιτελικά της σεζόν 2001-2002 και οι δύο τελευταίες το 2005- 2006 για την φάση των ομίλων της κορυφαίες διασυλλογικές διοργάνωσης.Το 2002 οι «πράσινοι» νίκησαν 1-0 με γκολ του Μπασινά στην Λεωφόρο, στο Καμπ Νου έπαιξαν μπαλάρα, ανάγκασαν τους «μπλαουγκράνα» να κάνουν καθυστερήσεις αλλά η μπάλα δεν έμπαινε με τίποτα μέσα και οι Ισπανοί πέρασαν, νικώντας με 3-1.Η δεύτερη κόντρα ήρθε την περίοδο 2005-06. Στο ΟΑΚΑ το ματς έληξε 0-0, ό