Έχασε δικό του ματς

Ο Μάρκος Παγδατής βρίσκεται σε περίοδο αγωνιστικής ανόδου, όμως κάποια λάθη σε κρίσιμα σημεία δεν του επέτρεψαν να προχωρήσει πέραν του β' γύρου στο τουρνουά «Mutua Madrilena» στην Ισπανία.Ο Κύπριος τενίστας ήταν πολύ κοντά σε μια ακόμη επιτυχία, έχασε όμως ένα παιχνίδι που ήταν στα μέτρα του, βάσει της εικόνας που έδειξε, και επέτρεψε στον Νταβίντ Φερέρ να επικρατήσει με 2-1 σετ, εξασφαλίζοντας το εισιτήριο των «16» στους αγώνες της ισπανικής πρωτεύουσας.Ο Παγδατής ξεκίνησε ιδανικά και έφτασε να προηγείται άνετα με 6-1 κόντρα στον Ισπανό, ο οποίος στη συνέχεια ανέβασε την απόδοσή του. Είχε το προβάδισμα στο 2ο σετ, το οποίο και κατέκτησε με 6-3, παρά τις προσπάθειες του Μάρκου, που από το 3-1 έκανε το 4-3, χωρίς παρόλα αυτά να καταφέρει να τελειώσει και το ματς.