Έχασαν το σουτ και την πρόκριση τα Σκόπια

Ο Μιρακόφσκι έχασε το τελευταίο σουτ που θα έστελνε το ματς των Σκοπίων με τη Ρωσία στην παράταση και έτσι οι πρωταθλητές Ευρώπης επικράτησαν με 71-69 αφήνοντας εκτός συνέχειας Ευρωμπάσκετ τους γείτονες μας. Η Ρωσία στο πρώτο δεκάλεπτο κατάφερνε να προηγείται σταθερά με μικρή διαφορά με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Τιμοφέι Μοζγκόφ, ο οποίος μέχρι το ημίχρονο (33-29) είχε πετύχει 15 πόντους. Οι πρωταθλητές Ευρώπης δεν κατάφεραν να αποσπαστούν περισσότερο από τους Σκοπιανούς εξαιτίας της αδυναμίας τους να απειλήσουν από μακριά. Οι Σκοπιανοί το εκμεταλλεύτηκαν και έφθασαν με μικρό σερί 13-5 να προηγηθούν 38-42 στο 27'. Ο Μοζγκόφ όμως συνέχισε να κυριαρχεί στα καλάθια και να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα με το