Δώρο Ζούρου στον Ολυμπιακό!

Η Ζαλγκίρις του Ηλία Ζούρου κέρδισε 85-84 στην παράταση την Φενερμπαχτσέ και έδωσε το δικαίωμα στον Ολυμπιακό να ελπίζει βάσιμα ότι μπορεί να κατακτήσει την πρώτη θέση του ομίλου.Το ματς ήταν ισορροπημένο από το ξεκίνημα με τις δυο ομάδες να μεριμνούν περισσότερο για την άμυνα κρατώντας χαμηλό ρυθμό. Καμία ομάδα δεν κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της και να ξεφύγει στο σκορ με την Ζαλγκίρις να εκμεταλλεύεται την απουσία του Ούκιτς.

Η Φενερμπαχτσέ κατάφερε να ξεφύγει με +6 (60-66)
στο 39’, αλλά οι Λιθουανοί προηγήθηκαν με 67-66 τρέχοντας σερί 7-0. Ο Σον Μέι κέρδισε γκολ-φάουλ για το 67-69 στα -46’’, αλλά ο Καλνιέτις στην επόμενη φάση ισοφάρισε σε 69-69 στα -35’’.

Οι Τούρκοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να περάσουν μπροστά όταν ο Σαβάς πάσαρε στα χέρια του Κόλινς, αλλά ο Γιανκούνας στην τελευταία επίθεση του αγώνα δεν ευστόχησε και το ματς οδηγήθηκε σε παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Φενέρ είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης με πρωταγωνιστή τον Σαβάς,