«Δώρο» η τετράδα από την Ιταλία

22:15 4/9/2010 - Πηγή: Gazzetta
Η Ιταλία το έκανε το θαύμα της… Οι «γειτόνισσες» πήραν ισοπαλία, 12-12, από τη Ρωσία, χαρίζοντας στην Ελλάδα την πρωτιά του Α’ ομίλου στο Ευρωπαϊκό του Ζάγκρεμπ και την πρόκριση.Οι προσευχές της ελληνικής αποστολής εισακούστηκαν και η «γαλανόλευκη» πανηγυρίζει πλέον την απευθείας πρόκρισή της στα ημιτελικά Ζάγκρεμπ, όπου θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει ένα μετάλλιο. Η Ιταλία παρότι ήταν το αουτσάιντερ κόντρα στις Ρωσίδες με σπουδαία εμφάνιση στα τελευταία λεπτά έφτασε στο τελικό 12-12 στέλνοντας την Ελλάδα στην τελική τετράδα και την αντίπαλό της πάνω στην Ουγγαρία στα χιαστί ματς, κι ενώ όλα έδειχναν ότι η «αρκούδα» θα είχε εύκολο έργο.Μέχρι τέσσερα λεπτά πριν το τέλος οι όποιες ελπίδες είχε η Εθνική, έμοιαζαν μηδαμινές, καθώς η Ρωσί