Δοκάρια, Τριτσώνης… ρυθμός!

Ο Χρύσανθος Τσαλτίδης γράφει στο blog του στο gazzetta.gr για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος, την ξεκάθαρη αλλοίωση αποτελέσματος από τον Τριτσώνη, την γκαντεμιά με τα δοκάρια, αλλά και την δεδομένη βελτίωση που πρέπει να έχει (και φαίνεται ότι θα έχει) ο ΑΡΗΣ στην συνέχεια. Πάντα οι πρεμιέρες κρύβουν… εκπλήξεις λένε οι… παλιοί. Στους Ζωσιμάδες η μόνη έκπληξη ήταν ότι δεν κέρδισε ο ΑΡΗΣ
που παρουσιάστηκε στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα. Το παιχνίδι με βάση την εικόνα των δύο ομάδων, τις ευκαιρίες, τον ρυθμό που υπήρχε στο πρώτο ημίχρονο θα έπρεπε να είναι 0-2 το λιγότερο. Ο ΑΡΗΣ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο έτσι όπως έπρεπε, έκλεισε τον… γηπεδούχο ΠΑΣ στο μισό γήπεδο και έχανε την μία ευκαιρία μετά την άλλη. Λαζαρίδης, Καστίγιο, Τόχα, Καπετάνος έχασαν μεγάλες ευκαιρίες με τους δυο τελευταίους να σημαδεύουν τα δοκάρια του Φέργκους. Από την άλλη πλευρά στο πρώτο ημίχρονο ο Σηφάκης ήταν θεατής του αγώνα χωρίς να πληρώσει μάλιστα εισιτήριο. Θεατής όμως από ότι φάνηκε ήταν και ο κ. Τριτσώνης κι ακόμα περισσότερο ο κ. Τρύφων ο βοηθός του. Δεν είναι πραγματικά δυνατόν στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος να υπάρχει τόσο ξεκάθαρη αλλοίωση αποτελέσματος όταν έχουν προηγηθεί όλα όσα άπαντες έχουμε δει και ακούσει το καλοκαίρι. Στο 5 πεντακάθαρα ο Κώτσιος ανατρέπει το Νέτο μέσα στην περιοχή και ο ρέφερι δείχνει… παίζεται. Εκεί όμως που ξεκάθαρα είναι αλλοίωση είναι στην φάση του 8΄όταν ο Καστίγιο πλασάρει τον Φέργκους, η μπάλα παίρνει πορεία προς τα δίχτυα και ο τερματοφύλακας την διώχνει εκτός περιοχής με τα χέρια. Πεντακάθαρη αποβολή δηλαδή μπροστά στα μάτια διιατητή, αλά κυρίως του βοηθού του κ. Τρύφων. Εγώ δέχομαι όπως είπε και οκ. Τσιώλης ότι είναι ανθρώπινα λάθη. Συμφωνώ 100%. Όταν όμως αυτός ο διαιτητής και αυτός ο βοηθός στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα δεν βλέπουν αυτές τις ξεκάθαρες παραβάσεις πρέπει αύριο πρωί πρωί αν πάνε σπίτια τους. Δεν είναι δυνατόν να υπάρχει ο νέος Πειθαρχικός Κώδικας που να εξοντώνει τις ομάδες και την τρίτη φορά που θα ανάψει ΕΝΑΣ πυρσός να δέχονται τιμωρία της έδρας και απίστευτα πρόστιμα και οι ρέφερι να προκαλούν με την απόδοσή τους έστω κι λόγω μη ικανότητας. Η παρουσία του κόσμου του ΑΡΗ ήταν ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΙΚΗ στα Γιάννενα παρά την πρόκληση από την διαιτησία. Δεν ακούστηκε ούτε καν υβριστικό σύνθημα με τους φίλους της ομάδας να σέβονται απόλυτα τις προτροπές από την πλευρά της ΠΑΕ και για τα συνθήματα και τους πυρσούς και την συμπεριφορά τους. ΑΨΟΓΗ πραγματικά η συμπεριφορά, αλλά ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ κι ο κόσμος του ΑΡΗ θέλει να δει την ομάδα του να παίρνει ότι της αξίζει μέσα στο γήπεδο. Είναι δεδομένο ότι αν στο πρώτο δεκάλεπτο οι ρέφερι έκαναν σωστά την δουλειά τους ο ΑΡΗΣ θα είχε σήμερα τρεις βαθμούς κι όχι έναν. Δεν είναι όμως μόνη δική τους ευθύνη η απώλεια των βαθμών. Ο ΑΡΗΣ είχε μπροστά του 80 λεπτά για να πάρει το τρίποντο κι είναι αλήθεια ότι στην ουσία προσπάθησε για αυτό ως το 45. Όταν χάνεις τόσες κλασικές ευκαιρίες σε εκτός έδρας ματς στο πρώτο ημίχρονο, απέναντι σε μία ομάδα που στο 30 κάνει το πρώτο σουτ στα… περιστέρια και ο τε