«Διπλό» πρωτιάς η Κάχα!

23:53 3/3/2011 - Πηγή: Gazzetta
Θριαμβεύτρια στον «τελικό» του Βίλνιους αναδείχθηκε η Κάχα Λαμποράλ που επιβλήθηκε με 68-77 της Λιέτουβος Ρίτας που κατέκτησε την πρώτη θέση του Ε' Ομίλου της Ευρωλίγκα αφήνοντας δεύτερο τον Παναθηναϊκό και τρίτη την ομάδα του Αλεξάντερ ΤριφούνοβιτςΟι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς μπήκαν στο παιχνίδι αποφασισμένοι να δείξουν ποιος είναι το αφεντικό του αγώνα. 1,5 λεπτό πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου προηγήθηκαν ακόμη και με 14 πόντους διαφορά (13-27) και φάνηκε πως δεν απειλούνταν από τους Λιθουανούς. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 16-27 αλλά η δεύτερη είχε έναν εντελώς διαφορετικό
χαρακτήρα.

Οι γηπεδούχοι έσφιξαν τα… λουριά στην άμυνα και με σερί 10-0 κατάφεραν στο 15’ να μειώσουν στον πόντο (26-27). Στο επόμενο δίλεπτο οι Βάσκοι πέτυχαν να ξεφύγουν με +7 (28-35) αλλά και πάλι οι παίκτες του Αλεξάντερ Τριφούνοβιτς έκλεισαν την… ψαλίδα (39-40 στο 20’).

Παρότι με την έναρξη της επανάληψης η Λιέτουβος προηγήθηκε κιόλας με 43-42 δεν κατάφερε τίποτα παρα