Διαφορά ποιότητας

19:45 6/3/2010 - Πηγή: Gazzetta

Ο Πανελλήνιος αγχώθηκε στα τελευταία λεπτά, αλλά με κορυφαίους τους Βουγιούκα, Σμιθ και Μπλάκνεϊ κέρδισε 86-79 το Περιστέρι και συνέχισε χωρίς απώλειες το κυνήγι της τρίτης θέσης.

Όταν καταφέρνεις να εξολοθρεύσεις επιθετικά τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος και ταυτόχρονα να τον πληγώσεις και αμυντικά, τότε έχεις κάνει τη μισή δουλειά για την νίκη. Ο Ίαν Βουγιούκας, έργο του οποίου ήταν το παραπάνω, κατάφερε να σκοράρει 20 πόντους στα πρώτα 15 λεπτά και να κρατήσει τον Άρνολντ στο μηδέν.

Στο δεύτερο ημίχρονο ανέλαβαν το σκοράρισμα του Πανελληνίου οι Σμιθ και Μπλάκνεϊ με επιτρέποντας στο Περιστέρι να τους απειλήσει, παρά μόνο στα τελευταία λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να γυρίσουν το παιχνίδι, αλλά σε ένα ακόμα παιχνίδι εκτός έδρας εμφανίστηκαν αδύναμοι