Δεν τα παρατάει η Βελέζ!

Κρατήθηκε στην κορυφή και σε απόσταση «βολής» από την Εστουντιάντες η Βελέζ, η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Μπάνφιλντ με 2-3.Ένα «αγχωτικό» παιχνίδι, όσο αφορά την αυξομείωση στο σκορ, έγινε ανάμεσα στις Μπανφιλντ και Βελέζ, μέσα στο «Lencho». Η Βελέζ προηγήθηκε στο 6ο μόλις λεπτό με τον Σαντιάγο Σίλβα, για να ισοφαρίσει η Μπάνφιλντ με τον Γκάμπριελ Μέντες στο 20’. Όμως η «νέα» κατάσταση δεν κράτησε για πολύ, αφού τρία λεπτά αργότερα ο Χουάν Μαρτίνεζ έδωσε ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Το 1-2 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.Στην επανάληψη,
οι γηπεδούχοι έφεραν πάλι το παιχνίδι στα ίσα, με τον Μαρσέλο Μπουσταμάντε να σκοράρει στο 60’.  Η Βελέζ όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, και στο 74’ ο Χονάταν Κριστάλντο σκοράρει το τρίτο γκολ της ομάδας του. Η Μπάνφιλντ όμως δεν είχε «απάντηση» για τρίτη φορά και το 2-3 ήταν το τελικό σκορ.Λίγο νωρίτερα, η Ρίβερ Πλέιτ γνώρισε την εκτός έδρας ήττα από την Ολ Μπόις με 1-0 και σκόρερ τον Χουάν Ροντρίγκες στο 54ο λεπτό τ