Δεν τα κατάφεραν με ΗΠΑ οι Έφηβοι

13:25 6/7/2009 - Πηγή: Gazzetta
Την ήττα γνώρισε η εθνική Εφήβων με 85-69 από τις ΗΠΑ, στην πρεμιέρα της δεύτερης φάσης του Παγκόσμιου Πρωτάθληματος U-19, που διεξάγεται στο Όκλαντ της Νέας Ζηλανδίας. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν ανταγωνιστικό μόνο στο πρώτο ημίχρονο, καθώς στο δεύτερο «παραδόθηκε» στην ανωτερότητα των Αμερικανών. Αύριο η επόμενη αναμέτρηση για την δεύτερη φάση του θεσμού, κόντρα στην Αίγυπτο. Η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου στα δύο πρώτα δεκάλεπτα ήταν κοντά στο σκορ με τον αντίπαλό της, με τον σκορ στο ημίχρονο να «κλείνει» με το 41-36 υπέρ των ΗΠΑ. Ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν αντίστοιχη, αφού οι Αμερικανοί πήραν ένα σοβαρό προβάδισμα, επικρατώντας τελικά άνετα με 85-69. Η υπόθεση πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης δυσκολεύει πλέον αρκετά, καθώς η εθνική Εφήβων, όντας πλέον στην πέμπτη θέση του Ε΄ ομίλου, χρειάζεται δύο διαδοχικές νίκες επί της Α