Δεν σταμάτησε ούτε στο Παλέρμο!

Τα όνειρα τίτλου δε λένε να σταματήσουν για τους φίλους της Λάτσιο, καθώς οι Ρωμαίοι επιβλήθηκαν της Παλέρμο εκτός έδρας με 1-0.Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και προσπάθησαν από το πρώτο λεπτό να πιέσουν και να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για να πάρουν από νωρίς κεφάλι στο σκορ. Εν μέρει τα κατάφεραν, καθώς το παιχνίδι παιζόταν στο μισό γήπεδο με τη Λάτσιο να αμύνεται με μεγάλη επιτυχία, να παίζει με αντεπιθέσεις και την Παλέρμο να μη δημιουργεί την κλασική ευκαιρία. Η ομάδα του Έντι Ρέγια δείχνει από την αρχή της σεζόν ότι είναι άκρως αποτελεσματική
και αυτό επιβεβαιώθηκε για ακόμη μία φορά. Στο 27’, λοιπόν, ο Ερνάνες εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και ο Ντίας με εξαιρετικό σουτ πάνω στην κίνηση έστειλα μπάλα στο «παραθυράκι» της εστίας του Σιρίγκου για να παγώσει το «Ρέντζο Μπαρμπέρα».Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με τη μεγαλύτερη ευκαιρία της Παλέρμο να προέρχεται από λάθος του Μουσλέρα, ο οποίος αφού πιέστηκε από τον Παστόρε,