Δεν «Χ»άλασε καμία τους!

Από την στιγμή που το Μάλι κέρδιζε το Μαλάουι, η Αγκόλα και η Αλγερία δεν είχαν κανέναν λόγο να κυνηγήσουν τη νίκη και έτσι έμειναν στο 0-0 παίρνοντας την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής.Η τελευταία αγωνιστική στον πρώτο όμιλο δεν επιφύλασσε καμία συγκίνηση καθώς από το... καλημέρα των παιχνιδιών φάνηκε που... πηγαίνει η κατάσταση. Στην Καμπίντα, το Μάλι προηγήθηκε με 2-0 από το 4ο λεπτό και έτσι ουσιαστικά έδωσε την ευκαιρία σε Αγκόλα και Αλγερία να πάνε σε μία... εύκολη ισοπαλία.Ο Κανουτέ στο 1ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε το λάθος ενός ακόμα τερματοφύλακα σε αυτή την διοργάνωση, του Σανουντί, και με μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ενώ η βολίδα του Κεϊτά στο 3' έφερε το Μάλι μπροστά με 2-0. Ο τερματοφύλακας του Μαλάουι έσωσε πάντως