Δεν αρκούσε ο Λάζαρος για την... Ανάσταση

Η… διαστημική εμφάνιση του Λάζαρου Παπαδόπουλου (17 π.-17 ριμπ.) δεν ήταν αρκετή στον ΠΑΟΚ ώστε να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στο Eurocup.

Ο «Δικέφαλος» του Βορρά γνώρισε τη δεύτερη ήττα του στην φάση των ομίλων του θεσμού, αυτή τη φορά εντός έδρας από τη Μπενετόν Τρεβίζο με 67-62.

Από το τελικό σκορ φαίνεται το επιθετικό πρόβλημα του ΠΑΟΚ,
το οποίο έφερε το αρνητικό αποτέλεσμα. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο για 30 λεπτά και στην ουσία κρίθηκε στη δεύτερη περίοδο όπου το επιμέρους σκορ ήταν 24-16 υπέρ των Ιταλών.Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο κυρίως λόγω του Λάζαρου Παπαδόπουλου αλλά και της καλής άμυνας που έπαιζε η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου. Το 11-10 υπέρ των Ιταλών στο 10’ καταδεικνύει ξεκάθαρα την κακή ποιότητα του μπάσκετ που παίχθηκε σε αυτό το διάστημα του αγώνα.

Στην δεύτερη περίοδο η Μπενετόν ξεμπλόκαρε σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ. Βρήκε λύσεις στην επίθεση έχοντας μεγάλο πλουραλισμό, ενώ αμυντικά συνέχισε να παίζει αν