Δεν άντεξε στην παράταση

19:58 3/1/2010 - Πηγή: Gazzetta

Ο Κολοσσός πάλεψε και πήγε το ματς με το Μαρούσι στην παράταση, αλλά ηττήθηκε με 73-79. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Κώστας Καϊμακόγλου με 24 πόντους.

Το Μαρούσι είχε τον έλεγχο στο ξεκίνημα του αγώνα, αφού είχε πλουραλισμό στο σκοράρισμα και αρκετά διαφορετικά σχέδια δράσης. Ο Κολοσσός περιορίστηκε αποκλειστικά στη δράση των Τσάμη και Χάρις μέχρι σχεδόν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου και έτσι έμενε σταθερά πίσω στο σκορ (13-18, 9’).

Ο Κολοσσός μείωσε και στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ χάρη σε δυο βολές του Χαρίση (25-24, 16’). Το σερί του Κολοσσού διατηρήθηκε μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο σφραγίστηκε από το τρίποντο του Χάρις (37-33) στη λήξη του χρόνου από τα εννιά μέτρα.