Δέχτηκε το δωράκι η Ρεάλ

Αν και προηγήθηκε 2-0, η κακή Μπαρτσελόνα σκόνταψε στο Σοσιεδάδ (2-2). Η Ρεάλ το εκμεταλλεύτηκε, νίκησε την Χετάφε (4-2) και βρέθηκε μόνη της στην κορυφή. Οφσάιντ το 2-1 από Κριστιάνο. Πέρσι, εκεί γνώρισε τη μοναδική εκτός έδρας ήττα της στη σεζόν. Όλοι είπαν πως ήταν επειδή είχε τελειώσει το πρωτάθλημα και είχε στρέψει την προσοχή της στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ με τη Ρεάλ. Φέτος όμως αποδείχτηκε πως η Ρεάλ Σοσιεδάδ είχε πάρει με το σπαθί της εκείνο το ματς (ουσιαστικά την έσωσε από τον υποβιβασμό) και λίγο έλειψε να κάνει το ίδιο και τώρα,
μένοντας τελικά στο τιμητικό μα ίσως και άδικο 2-2. Η Μπάρτσα προηγήθηκε στο 11' με 2-0. Ο Τσάβι έβαλε το πρώτο και έφτιαξε το δεύτερο για τον Σεσκ Φάμπρεγας που συνέχισε το σερί σκοραρίσματός του. Η λογική έλεγε πως οι Μπλαουγκράνα είχαν ήδη κλειδώσει τη νίκη, αλλά οι Βάσκοι είχαν μπόλικο πείσμα ώστε να αντιδράσουν. Μια άπιαστη κεφαλιά του Ιμανόλ Αγκιρέτσε (πέτυχε και τα δύο γκολ της νίκης στην πρεμιέρα) στο 57' και ένα περίεργο-πολεμικό γκολ στο 61' (ο Αγκιρέτσε πλάσαρε τον Βαλδές, ο Μπουσκέτς έβγαλε την μπάλα με το χέρι και στην επαναφορά το έβαλε ο Γκριεζμάν). Η Μπάρτσα αδυνατούσε να αντιδράσει, όπως κάνει συνήθως, παρά το ότι μπήκαν στο γήπεδο οι Αντρές Ινιέστα, Λιονέλ Μέσι (ο Γκουαρδιόλα τους κράτησε εκτός για να τους ξεκουράσει). Αντιθέτως, στο 86' ο Κάρλος Βέλα και στο 89' ο Γκριεζμάν έχασαν την ευκαιρία να χαρίσουν στην ομάδα τους μια τεράστια επιτυχία. Στο 31' τραυματίστηκε ο Αλέξις Σάντσες που απομακρύνθηκε με φορείο.   Ηρωικό βαθμό η Βιγιαρεάλ Στην καμπούρα της κουβαλούσε την «πεντάρα» της πρεμιέρας από τη Μπαρτσελόνα. Στο «Μαδριγάλ» όμως κόντρα στη Σεβίλλη τα πράγματα δεν πήγαν και πολύ καλά (2-2). Βασικά δεν ξεκίνησαν καλά. Στο 21' ο τερματοφύλακας Ντιέγο Λόπεθ ανέτρεψε τον Ντιέγο Περότι και αποβλήθηκε. Λίγες μέρες μετά τα γενέθλια για τα 40 χρόνια του, ο αντικαταστάτης του Θέσαρ... ψάρεψε τον από τα 11 βήματα τον Αλβαρο Νεγρέδο, ο οποίος όμως πήρε το ριμπάουντ και έβαλε τους Σεβιγιάνους μπροστά στο σκορ (σκόραρε για έκτο σερί ματς, κάτι που έχουν κάνει δύο παίκτες της Σεβίλλης στο παρελθόν οι Αραούχο, Αρθο). Η απάντηση του Κίτρινου Υποβρύχιου ήρθε με τον ίδιο σχεδόν τρόπο. Στο 34', από την άσπρη βούλα ο Τζουζέπε Ρόσι (ανατροπή του ίδιου από τον Φερνάντο Ναβάρο) ήταν εύστοχος, με τον Μάρκο Ρουμπέν (62') να βάζει τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα τους. Η Σεβίλλη ανέβασε ρυθμό και λίγο πριν το φινάλε (86') δικαιώθηκε με την κεφαλιά του Αλέξις. Μάλιστα ο κεντρικός αμυντικός της ένα λεπτό αργότερα την έσωσε, διώχνοντας πάνω στη γραμμή. Τέλος το σερί του Ντιέγο Λόπεθ Η αποβολή του Ντιέγο Λόπεθ σημαίνει πως θα χάσει τα επόμενα δύο παιχνίδια. Θα είναι τα πρώτα από τις 27 Απριλίου του 2008. Εκτοτε έπαιξε σερί σε 120 ματς (10.8000 λεπτά) και είναι ο δεύτερος στην ιστορία της λίγκας πίσω από τους Γκονθάλο Αρκονάδα (188 ματς, 16.920 λεπτά με τη Σοσιεδάδ) κιαι Αντονι Θουμπιθαρέτα (123 ματς, 11.070 λεπ0τά με τη Μπαρτσελόνα). Ζόρια παρά την «τεσσάρα» η Ρεάλ Με τη Μπαρτσ