«Χρυσός» βαθμός για Εκουαδόρ (video)

03:21 4/7/2011 - Πηγή: Gazzetta
Η Λαρίσα Ρικέλμε βρέθηκε στο «Μπιγκαντίερ Τζένεραλ Εστανισλάο Λόπες» αλλά δεν έδωσε την απαραίτητη ώθηση στην Παραγουάη κι έτσι επαληθεύτηκαν τα προγνωστικά «λευκής» ισοπαλίας, όμως οι δύο ομάδες προσέφεραν θέαμα. Μπορεί η αναμέτρηση της Παραγουάης με τον Ισημερινό να μην είχε γκολ, αλλά είχε αρκετές φάσεις απέναντι στις δύο εστίες, με την Παραγουάη να δείχνει ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού. Ο «φύλακας άγγελος»
της εστίας του Εκουαδόρ, Μαρσέλο Ελισάγα, αρνήθηκε αρκετές φορές το γκολ στους Παραγουανούς και είναι εκείνος που κράτησε ουσιαστικά την ομάδα του και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας. Αρκετά καλός ήταν και ο 35άχρονος Χούστο Βιγιάρ, αφού ο Παραγουανός τερματοφύλακας όταν χρειάστηκε δήλωσε «παρών» σταματώντας τις προσπάθειες του Εκουαδόρ. Η ομάδα του Χεράρδο Μαρτίνο μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στα πρώτα 20 λεπτά, είχε την κατοχή και τις ευκαιρίες, χωρίς να τις μετουσιώσει σε γκολ. Το στείρο 0-0 συνεχίστηκε και στην επανάληψη όπου η Παραγουάη είχε τον έλεγχο, έκλεισε τον Ισημερινό στα καρέ του και έφτασε αρκετές φορές μία ανάσα πριν το γκολ, τόσο με τον Νέλσον Βαλντέζ, όσο με τον Εστγκαρίμπια και τον Σάντα Κρούζ. Να σημειώσουμε ότι στο ημίχρονο αποχώρησε τραυματίας ο Αντόνιο Βαλένσια της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Μετά την αποψινή ισοπαλία, στον 2ο όμιλο όλες οι ομάδες έχουν από ένα βαθμό και τα όλα τα σενάρια παραμένουν ανοιχτά.