Χρειάστηκε... σοκ και χέρι η Ρεάλ!

Το γκολ του Μπαράλ στο 53'... ξύπνησε την Ρεάλ που ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και επικράτησε με 3-1 της Χιχόν. Το χέρι χρησιμοποίησε στην ισοφάριση ο Φαν Ντερ Φάαρτ. Μεγάλη ευκαιρία να «πατήσει» στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας έχασε η Μπιλμπάο έπειτα από το εντός έδρας 2-2 με την Χετάφε. Στο «Μπερναμπέου», η Ρεάλ συνάντησε πολλές δυσκολίες από την Χιχόν στο πρώτο ημίχρονο, έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες κυρίως με τους Ιγκουαΐν και Ρονάλντο. Οι φιλοξενούμενοι «πάγωσαν» την Μαδρίτη οκτώ λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, με γκολ του Μπαράλ όμως αυτό ήταν ακριβώς το σημείο όπου η Ρεάλ... ξύπνησε. Στο 55', ο Ρονάλντο εκτέλεσε το φάουλ, ο Χουάν Πάμπλο απέκρουσε αλλά η μπάλα έφτασε στον Φαν Ντερ Φάαρτ. Ο Ολλανδός κοντρόλαρε με το