Χωρίς... σκούπα οι Χιτ

Οι Χιτ είχαν πάρει την σκούπα ανά χείρας έτοιμοι για το 4-0 επί των Σίξερς, αλλά η ομάδα της Φιλαδέλφεια ανέτρεψε το σκορ στα τελευταία 95 δεύτερα κερδίζοντας με 86-82.Οι Σίξερς ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι δείχνοντας από τα πρώτα λεπτά ότι ήταν αποφασισμένοι να μειώσουν τη σειρά σε 3-1. Προηγήθηκαν με 20-6 στο 7' και διατήρησαν μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου διψήφια (35-19, 15') υπέρ τους διαφορά.

Οι Γουέιντ και Τζέιμς ωστόσο, πήραν πάνω τους την κατάσταση και ανέτρεψαν το προβάδισμα των γηπεδούχων φέρνοντας τους Χιτ μπροστά στο σκορ λίγο πριν
τη λήξη του ημιχρόνου. Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, το Μαϊάμι προηγήθηκε 82-76 στα -95'', αλλά οι Σίξερς έτρεξαν σερί 10-0 και πήραν την νίκη με 86-82 με δυο τρίποντα των Χόλιντεϊ και Γουίλιαμς, ενώ καθοριστικό αποδείχθηκε το κόψιμο στον ΛεΜπρον με το σκορ 84-82.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-16, 46-47, 65-65, 86-82
Σίξερς: Ιγκουοντάλα 16 (2/4 τριπ.), Μπραντ 15 (6/11 διπ., 11 ριμπ.), Χος 4, Μικς 5, Χόλιντει 10 (2/5 τριπ.), Γιανγκ 2, Μπατλ, Γουίλιαμς 17 (4/8 διπ., 2/6 τριπ.), Τέρνερ 17 (6/11 διπ.)
Χιτ: Τζέιμς 31 (11/16 διπ., 7 ριμπ., 6 ασίστ), Μπος 12 (5/12 διπ.), Ιλγκάουσκας 1, Γουέιντ 22 (8/18 διπ.), Μπίμπι, Άντονι 2, Τσάλμερς 9, Τζόουνς 5, Χάουαρντ, Χάουζ.