«Χάλκινος» ο Τσουρδίνης

Με τον ιδανικότερο τρόπο άνοιξε για τα γαλανόλευκα χρώματα η αυλαία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος τάε κβον ντο ανδρών γυναικών στην Αγία Πετρούπολη. Στο τρίτο σκαλί ο Μάριος Τσουρδίνης.Με το... καλημέρα, η ελληνική αποστολή ανέβηκε στο βάθρο των νικητών στους αγώνες της ρωσικής πόλης, με πρωταγωνιστή τον Μάριο Τσουρδίνη. Ο Αθλητής του ΑΣ Άργους κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των -58 κιλών, με την ελληνική πλευρά να κάνει λόγο για λανθασμένες διαιτητικές αποφάσεις.Ο πρωταθλητής Ελλάδας πήρε τη νίκη στον πρώτο γύρο με 1-0 στον «ξαφνικό θάνατο» (17-17 μετά από 3 γύρους) επί του Ιβάν Ζρίνουσιτς (Βοσνία/Ερζεγοβίνη), ενώ στον δεύτερο επικράτησε 10-6 του Βέλγου Τζέρεμι Λε Ντουκ. Στα προημιτελικά ο Τσουρδίνης δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του