«Χάλκινο» φινάλε

Με την κατάκτηση ενός μεταλλίου ολοκληρώθηκε για τα ελληνικά χρώματα στο Φάληρο, το παγκόσμιο πρωτάθλημα ιστιοπλοΐας για αθλητές με αναπηρία. Στο βάθρο των νικητών ανέβηκαν οι Βασίλης Χριστοφόρου, Αργύρης Νοτάρογλου και Θοδωρής Αλεξάς, οι οποίοι κατέκτησαν την 3η θέση στην κατηγορία SONAR με 24 βαθμούς. Το ελληνικό πλήρωμα διεκδικούσε με αξιώσεις ακόμη και το χρυσό μετάλλιο, ωστόσο στην 8η και τελευταία κούρσα κατετάγησαν 8οι με αποτέλεσμα να χάσουν την ευκαιρία να βρεθούν ακόμη ψηλότερα. Πρωταθλητές κόσμου αναδείχθηκαν οι Γερμανοί Γενς Κρόκερ, Ρόμπερτ Πρεμ, Σίγκι Μάινκα με 21 βαθμούς και το ασημένιο πήραν οι Ισραηλινοί Κοέν Ντρορ, Εφράτι Αρνόν, Μπεν Βεξλέρ με 23 β. Στην κατηγορία 2,4 mp το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Ολλανδός Τέρι Σμίτερ 15β., το ασημένιο ο Γερμανός Χέικο Κρούγκερ