Χ-αρακίρι η Ρόμα!

Το 2-0 στο ημίχρονο έδειχνε ότι η Ρόμα θα περνούσε εύκολα από το «Μπεντεγκόντι», αλλά στην επανάληψη η Κιέβο ισοφάρισε σε 2-2 και άγγιξε και τη νίκη!Μετά την ήττα από την Παλέρμο την προηγούμενη αγωνιστική, που την άφησε στο -8 από την κορυφή, η Ρόμα ήθελε μόνο τη νίκη επί της Κιέβο εκτός έδρας ώστε να μη χάσει κι άλλο έδαφος στη μάχη του Scudetto. Τελικά το έχασε και μάλιστα με... εντυπωσιακό τρόπο. Οι Ρωμαίοι, με τον Αντριάνο στην 11άδα, φάνηκε να καθαρίζουν το ματς από το πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκαν με 2-0 χάρη σε δύο γκολ
του Σιμπλίτσιο. Το πρώτο στο 26ο λεπτό με ωραία προσπάθεια και πλασέ από κοντά και το δεύτερο στο 44' με κοντινή προβολή σε γύρισμα του Κασέτι κι ενώ οι Βερονέζοι διαμαρτυρήθηκαν για οφ σάιντ. Τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα για την Κιέβο αλλά παρ' όλα αυτά δεν τα παράτησε και δικαιώθηκε, επιβεβαιώνοντας παράλληλα ότι είναι δύσκολος αντίπαλος στην έδρα της για όλους. Στο 61' ο Μοσκαρντέλι με σουτ νίκησε τον Ζούλιο Σέρτζιο για το 2-1 και στη συνέχεια η πίεση