«Ανεβαίνει» η Ντόρτμουντ, 2-0 τη Χέρτα

Η Χέρτα εξελίσσεται σε... χαρά της κάθε ομάδος της Bundesliga και η Ντόρτμουντ δε θα μπορούσε να μη τη γευτεί. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ επικράτησε εντός έδρας με 2-0 των ουραγών Βερολινέζων για την 11η αγωνιστική και παράμεινε αήττητη για τέταρτη σερί αναμέτρηση. Η Ντόρτμουντ προηγήθηκε στο 60' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Νούρι Σαχίν, έπειτα από πτώση του Πάτρικ Οβομογέλα σε ένα αρκετά περίεργο μαρκάρισμα της άμυνας της Χέρτα, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λούκας Μπάριος με «κεραυνό» μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Αυτή ήταν η όγδοη ήττα της Χέρτα σε 11 συναντήσεις, αποτέλεσμα που την κράτησε στους μόλις 4 βαθμούς και στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.