Αναπτέρωση ρωσικών ελπίδων

Η Ρωσία επικράτησε 62-59 της Κροατίας σε ένα άσχημο ποιοτικά παιχνίδι, που άνοιξε την «αυλαία» του ε' ομίλου και της β' φάσης του Ευρωμπάσκετ της Πολωνίας, αλλά ανέκτησε τις ελπίδες πρόκρισης της στα προημιτελικά, αφού προσέθεσε τους πρώτους της βαθμούς. Μεγάλη εμφάνιση για τους πρωταθλητές Ευρώπης πραγματοποίησε ο Τιμοφέι Μοζγκόφ. Ντέρμπι ήταν στη μεγαλύτερη διάρκεια του το παιχνίδι με τους Ρώσους να διατηρούν μικρό προβάδισμα παρά τα αρκετά λάθη που έκαναν. Στον αντίποδα, βέβαια, τα ποσοστά ευστοχίας της Κροατίας ήταν πολύ άσχημα, οπότε η κατάσταση εξισορροπήθηκε. Το άγχος για την νίκη οδήγησε σε ένα άσχημο ματς με χαμηλό σκορ (28-26 στο ημίχρονο), από το οποίο είχε προαναγγελθεί ότι τα πάντα θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες. Το