Ανάμεσα στους κορυφαίους!

19:36 2/8/2009 - Πηγή: Gazzetta
Μια θέση πιο πάνω από αυτή που κατέλαβε στο αντίστοιχο 100άρι, βρέθηκε ο Άρης Γρηγοριάδης στον τελικό των 50μ ύπτιο στο Παγκόσμιο της Ρώμης. Έχοντας ελάχιστες πιθανότητες, με τις «τρελές» επιδόσεις που σημειώνονται, να επαναλάβει το θρίαμβο του 2005 στο Μόντρεαλ, όταν ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου, ο Έλληνας πρωταθλητής κατέλαβε την 7η θέση με 24.87 σε μια πιο αργή για τον ίδιο κούρσα από τον ημιτελικό. Στην τρίτη συμμετοχή του σε τελικό Παγκοσμίου πρωταθλήματος στο συγκεκριμένο αγώνισμα και 5η συνολικά, ο Άρης Γρηγοριάδης απέδειξε ότι αποτελεί μία από τις... σταθερές αξίες του αθλήματος. Πρωταθλητής κόσμου με νέο παγκόσμιο ρεκόρ αναδείχθηκε ο Βρετανός Λίαμ Τάνκοκ, ο οποίος με 24.04, βελτίωσε κατά τέσσερα εκατοστά του δευτερολέπτου το παγκόσμιο ρεκόρ που είχε σημειώσει ο ίδιο