Ανάμεσα στις κορυφαίες!

Ο μεγάλος στόχος της Εθνικής ομάδας στίβου επιτεύχθηκε στη Λεϊρία, όπου διεξήχθη το πρώτο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα εθνικών ομάδων. Οι πρωταθλητές μας κατόρθωσαν να εξασφαλίσουν την παραμονή τους στη Σούπερ Λίγκα της διοργάνωσης στο τελευταίο αγώνισμα της ημέρας, τερματίζοντας στην 9η θέση της γενικής κατάταξης με 216.5 βαθμούς, τρεις περισσότερους από την Τσεχία που το 2010 θα αγωνίζεται στην Α' Κατηγορία, όπως και οι Πορτογαλία και Σουηδία. Είτε με τη βοήθεια της... Φατιμά, είτε με τη θέληση των Ελλήνων, η Εθνική παρέμεινε ανάμεσα στις 12 κορυφαίες ομάδες της γηραιάς ηπείρου. Τα πάντα
κρίθηκαν στη σκυταλοδρομία 4Χ400 των ανδρών, που ήταν και το τελευταίο αγώνισμα του προγράμματος. Πριν από αυτό, η Ελλάδα είχε 211,5 βαθμούς, η Τσεχία 209,5 και η Πορτογαλία 198β. Ο Περικλής Ιακωβάκης, μπορεί να μην έκανε καλή κούρσα στα 400μ με εμπόδια, ήταν όμως αυτός που έσωσε από τον υποβιβασμό την ελληνική ομάδα. Ο Έλληνας πρωταθλητής μας ήταν ο τελευταίος που έτρεξε, με αντίπαλο τον Τσέχο Πετρ Κλόφατς.