Ακυρώθηκε η Γαζέα, εγκατέλειψε η Αμπατζίδου

Η Μάγδα Γαζέα μπορεί να ήταν μεν στην 52η θέση, αλλά ακυρώθηκε στο μαραθώνιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου, το οποίο ολοκληρώνεται σήμερα στο Βερολίνο, ενώ η Γεωργία Αμπατζίδου εγκατέλειψε. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ξούε Μπάι από την, με τις Γιοσίμι Οζάκι από την Ιαπωνία και Ασελεφέχ Μέργκια από την Αιθιοπία να κατακτούν το ασημένιο και το χάλκινο μετάλλιο, αντίστοιχα. Η Ξούε Μπάι χάρισε στην Κίνα το πρώτο της χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου, που ολοκληρώνεται σήμερα στο Βερολίνο. Η 21χρονη αθλήτρια θριάμβευσε στο μαραθώνιο, καθώς κάλυψε την απόσταση των 42,195 χιλιομέτρων σε 2 ώρες, 25 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα. Δέκα δεύτερα πίσω της βρέθηκε η Γιοσίμι Οζάκι από την Ιαπωνία, που πήρε το ασημένιο μετάλλιο, ενώ τρίτη κατετάγη η Ασελεφέχ Μέργκια από την Αιθ