Ακάθεκτη η Μπορντό, εξαιρετικός ο Βαλμπουενά

Με σούπερ Βαλμπουενά η Μαρσέιγ επιβλήθηκε 2-1 της Λε Μαν και επέστρεψε σε τροχιά Τσάμπιονς Λιγκ. Ακόμα ένα βήμα για τον τίτλο η Μπορντό, αφού η αντίπαλος του Ολυμπιακού επικράτησε εκτός έδρας της Γκρενόμπλ με 3-1.Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Τσάμπιονς Λιγκ κάνει εξαιρετική πορεία και με την εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Γκρενόμπλ πραγματοποίησε ακόμα ένα βήμα για την κατάκτηση του τίτλου. Μετά από ένα κάκιστο πρώτο ημίχρονο στο οποίο η γηπεδούχος σκόραρε με τον Μπατλ (45'), οι «Γιρονδίνοι»... ξύπνησαν στην επανάληψη και επέβαλλαν τον ρυθμό τους. Βέβαια, σε αυτό έπαιξε σημαντικό ρόλο και η αποβολή του Ζουάν στο 47΄, όπου έδωσε πλεονέκτημα στη Μπορντό. Στο 53', μετά από σέντρα του Τρεμουλινάς, ο Γκουφράν με κεφαλιά ισοφάρισε και τ