Αγνοεί την νίκη η Μαρσέιγ

Την ήττα γνώρισε η Μαρσέιγ στο ματς της τέταρτης αγωνιστικής για την Ligue1, όπου επισκέυφτηκε την έδρα της πρωταθλήτριας Λιλ. Ζητείται «τρίποντο» για το «μικρό ποδήλατο». Η Μαρσέιγ προσπάθησε να πάρει την πρώτη της νίκη για το γαλλικό πρωτάθλημα, όμως το Μετροπόλ δεν ήταν τόσο... φιλόξενο, καθώς η πρωταθλήτρια Λϊλ επικράτησε με 3-2. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού
είχε ένα πολύ καλό ξεκίνημα στο ματς απέναντι στους Λιλουά, όμως οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 15ο λεπτό, κόντρα στην ροή του αγώνα, με το τέρμα του Μούσα Σο, έπειτα από σέντρα του Μπεριά. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, όμως η ομάδα του Ντεσάμπ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσει και στο 57' κατάφερε να ισοφαρίσει με ένα τυχερό γκολ από τον Βαλμπουενά, ο οποίος επιχείρησε ένα δυνατό σουτ από τα 20 μέτρα, και μετά από κόντρα κατέληξε στα δίχτυα. Ο μικρόσωμος μεσοεπιθετικός κατάφερε μάλιστα να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του στο 62', όμως το 1-2 δεν κράτησε πολύ μια και στο 67' ο Σεντιού πήρε το αίμα του πίσω ισοφαρίζοντας με κεφαλιά. Το τελικό 3-2 υπέρ της Λιλ διαμόρφωσε ο Μούσο Σο στο 75' από τη βούλα του πέναλτι, ποινή την οποία κέρδισε ο Εντέν Αζάρ από τον Ροντ Φανί.