Αγχωτικά αλλά... 2-0 για Λ.Α

10:18 8/6/2009 - Πηγή: Gazzetta
Οι Λέικερς επικράτησαν στο Λ.Α, έστω και δύσκολα των Μάτζικ με 101-96, στην παράταση και έκαναν το 2-0 στην σειρά των τελικών του φετινού πρωταθλήματος. Με πρωταγωνιστές τους Κόμπε Μπράιαντ (29π.) και Παού Γκασόλ (24π.) πήραν πλέον σαφές προβάδισμα, για να φορέσουν το δαχτυλίδι του... πρωταθλητή. Στο Λος Άντζελες οι οικοδεσπότες έπαιξαν πολύ σκληρή άμυνα, με στόχο να περιορίσουν κυρίως τον Ντουάιτ Χάουαρντ, κάτι που κατάφεραν σε μεγάλο βαθμό. Ωστόσο ο Ρασάρντ Λιούις (34π.) «πυροβολούσε» από την περιφέρεια και σε συνδυασμό με την αντίστοιχη σφιχτή άμυνα που έπαιξαν και οι Μάτζικ, κατάφεραν να διατηρούνται
μέσα στην διεκδίκηση της νίκης. Το ημίχρονο έκλεισε με το... «φτωχό» 40-35, με την αναμέτρηση να αποκτά χαρακτήρα... θρίλερ από την τρίτη περίοδο και ως τη λήξη, αφού ο αγώνας κυλούσε πόντο-πόντο. Ο Χέντο Τούρκογλου έκανε το 88-86 και με 31 δευτερόλεπτα να απομένουν για την λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα, με τον Παού Γκασόλ να φέρνει το ματς στα ίσα (88-88). Ο Τούρκογλου έκοψε