«ΑΕΚ είσαι μόνο μία»

Μία από τις μεγαλύτερες νίκες στην ευρωπαϊκή ιστορία της πέτυχε κόντρα στην Πόρτο η ΑΕΚ με 6-1. Η Ενωση με καλύτερο παίκτη τον Χρήστο Αρδίζογλου και τον Μπάγεβιτς να βάζει δύο γκολ σκόρπισε τους Δράκους στην Νέα Φιλαδέλφεια.Εχοντας κατακτήσει το νταμπλ της σεζόν 1977-78 η ΑΕΚ έπαιξε στο κύπελλο πρωταθλητριών με τους Πορτογάλους και σημείωσε έναν από τους μεγαλύτερους θριάμβους του ελληνικού ποδοσφαίρου στην Νέα Φιλαδέλφεια στις 13 Σεπτεμβρίου του 1978.Μόλις στο τρίτο λεπτό ο Μπάγεβιτς με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, ενώ ο Αρδίζογλου, ξανά ο Μπάγεβιτς και ο Τάσος είχαν κάνει το 4-0 πριν λήξει το ημίχρονο προκαλώντας ντελίριο στους Κιτρινόμαυρους οπαδούς. Η Πόρτο στο 50' μείωσε σε 4-1, όμως οι παίκτες του Φέρεντς Πούσκας, απάντησαν με άλλα δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά.