Viva (Es)Pana!

Η πορεία για το φάιναλ φορ της Βαρκελώνης ξεκίνησε από μια άλλη ισπανική πόλη! Ο Παναθηναϊκός έκανε πλάκα μέσα στη Βαλένθια, κερδίζοντας με σβηστές μηχανές (72-56) την περυσινή κάτοχο του ULEB CupΠαναθηναϊκός σκόραρε για πρώτη φορά στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης, αλλά η αστοχία της Βαλένθια έδωσε την ευκαιρία στους «πράσινους» να μείνουν πίσω μόνο με 5-0. Έπειτα, οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ανέκαμψαν και με 10-0 σερί στα επόμενα δυο λεπτά έφεραν το ματς στα μέτρα τους 5-10, 5’) με τα δυο συνεχόμενα τρίποντα των Περπέρογλου και Νίκολας να διαμορφώνουν την κατάσταση υπέρ του Παναθηναϊκού.Η Βαλένθια εκμεταλλευόμενη λάθη των «πρασίνων» προηγείται με 15-14 στο 9’, αλλά έκτοτε έβλεπε μόνο την πλάτη του Παναθηναϊκού, ο οποίος βελτίωσε εντυπωσιακά την άμυνα του κ