Super clasico!

Σε έναν φοβερό πρώτο τελικό του super cup, Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 και άφησαν ανοικτούς λογιαριασμούς για την ρεβάνς στο «Καμπ Νόου». Μπορεί η Ρεάλ να ήταν καλύτερη σχεδόν σε όλο το ματς, όμως η Μπαρτσελόνα είχε την ουσία και έφυγε με το 2-2 από το «Σαντιάγο Μπερναμπέου». Οι Καταλανοί έχασαν μόλις μία ευκαιρία (!) στο ματς και πλέον έχουν μικρό προβάδισμα για την ρεβάνς του «Καμπ Νόου» σε τρεις μέρες για την πρώτη κούπα της σεζόν στην Ισπανία.
Ενα... λογικό ξεκίνημα είχε το ματς στην Μαδρίτη με την Ρεάλ να μπαίνει λίγο πιο δυνατά και να πιέζει για το γρήγορο γκολ, όμως ο Βαλδές απέκρουσε εντυπωσιακά την σκαστή κεφαλιά του Μπενζεμά στο 9'! Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να παίξει το γνωστό passing game όμως αυτό δεν ήταν δυνατόν, αφού η απουσία του Τσάβι και των Πικέ-Πουγιόλ κάτι περισσότερο από εμφανής αφού ο Κεϊτά δεν μπορούσε να καλύψει σωστά τους χώρους και οι υπηρεσιακοί στόπερ, Μασεράνο-Αμπιντάλ δεν μπορούσαν να βγάλουν σωστά την μπάλα και δημιουργούνταν επικίνδυνες καταστάσεις στα μετόπισθεν των Μπλαουγκράνα. Στο 13' οι Μερένγκες μπήκαν μπροστά στο σκορ με τον, καλύτερο παίκτη της Ρεάλ, Μπενζεμά να κάνει ωραία ενέργεια στα δεξιά και την κατάλληλη στιγμή να δίνει στον Οζί, ο οποίος με αριστερό πλασέ, νίκησε τον Βαλδές (1-0). Η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Μουρίνιο, που δεν άφηνε την Μπαρτσελόνα να περάσει το κέντρο και είχε τον πλήρη έλεγχο. Παρόλα αυτά η μεγάλη φάση για ένα δεύτερο γκολ δεν ήρθε ποτέ. Από πλευράς Μπλαουγκράνα ο Ινιέστα προσπαθούσε να προωθήσει το παιχνίδι και πάλευε ουσιαστικά μόνο του στο κέντρο, ενώ ο Μέσι έδειχνε σε τραγική κατάσταση και δεν είχε ακουμπήσει μπάλα για πάνω από 30 λεπτά, όμως η εξέλιξη έμελλε να είναι κόντρα στη ροή του αγώνα. Στο 36' ο Μέσι έκανε μια... τυπική πάσα στον Βίγια στα αριστερά και ο «ελ γκουάχε» έκανε το μαγικό! Διένυσε μερικά μέτρα με τη μπάλα, συνέκλινε και με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή την έστειλε στο παραθυράκι του Κασίγιας, που δεν μπορούσε να κάνει κάτι, για το 1-1, στην πρώτη φάση των πρωταθλητών στο ματς. Το «Μπερναμπέου» πάγωσε αφού το σύνολο του Μουρίνιο, που είχε κυριαρχήσει σχεδόν σε όλο το ημίχρονο, δέχθηκε γκολ χωρίς να έχει απειληθεί καθόλου, όμως τα χειρότερα δεν είχαν έρθει. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, η μπάλα βρέθηκε στα καρέ της Ρεάλ, ο Πέπε γλίστρησε και μπερδεύτηκε με τον Κεντίρα, ο Μέσι μπήκε ανάμεσά τους και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Κασίγιας για το 1-2! Οι συνθέσεις Ρεάλ Μαδρίτης (Ζοζέ Μουρίνιο): Κασίγιας, Ράμος, Μαρσέλο, Πέπε, Καρβάλιο, Αλόνσο, Κεντίρα (58' Καγιεχόν), Οζίλ, Ντι Μαρία (53' Κοεντράο), Ρονάλντο, Μπενζεμά (81' Ιγουαΐν). Μπαρτσελόνα (Πεπ Γουαρδιόλα): Βαλδές, Αλβες, Αντριάνο (62' Πικέ), Αμπιντάλ, Μασεράνο, Ινιέστα, Κεϊτά, Τιάγκο (57' Τσάβι), Σάντσες, Βίγια (73' Πέδρο), Μέσι. Διαιτητής: Τεσέιρα Βιτιένες <a href=&am