«Parede Invisivel» (vid)

Ο Ζιλμπέρτο Σίλβα αποχαιρέτισε τους φίλους του Παναθηναϊκού, οι οποίοι θα θυμούνται για πάντα τον Parede Invisivel (ελληνιστί: «Αόρατος Τοίχος») . To gazzetta.gr αποχαιρετά τον Βραζιλιάνο με ένα μοναδικό αφιέρωμα.  Ο Βραζιλιάνος αμυντικός μέσος έχει μέχρι στιγμής αγωνιστεί σε 119 ματς με την πράσινη φανέλα και θα
τα κάνει 120 στο παιχνίδι της Τετάρτης με την ΑΕΚ. Ο διεθνής άσος και πρώην αρχηγός της Εθνικής Βραζιλίας πέτυχε έξι γκολ με τον Παναθηναϊκό στα τρία χρόνια παρουσίας του στην Παιανία. Αποθέωση στο «Ελ. Βενιζέλος» Ο Ζιλμπέρτο ήρθε στην Ελλάδα τον Ιούλιο του 2008 από την Άρσεναλ, όντας μία από τις μεγαλύτερες μεταγραφές όχι μόνο στον Παναθηναϊκό αλλά και στο ελληνικό ποδόσφαιρο. Ο 32χρονος τότε χαφ αποχαιρέτισε το Λονδίνο για την Αθήνα και στο «Ελευθέριος Βενιζέλος» το περίμεναν για να τον αποθεώσουν περίπου 2.000 φίλοι του Τριφυλλιού.       Ντεμπούτο σε Ευρώπη Το επίσημο ντεμπούτο του με τον Παναθηναϊκό ήταν σε ευρωπαϊκό παιχνίδι, στις 6 Αυγούστου του 2008 κόντρα στην Ντιναμό στην Τιφλίδα (0-0) για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκμ με τον Ζιλμπέρτο Σίλβα να παίζει 40 λεπτά. Το «βάπτισμα του πυρός» στο ελληνικό πρωτάθλημα το πήρε την τελευταία μέρα του Αυγούστου του 2008 στην ήττα από την ΑΕΚ (2-1), αγωνιζόμενος όλο το ενενηντάλεπτο. Το πρώτο γκολ! Ο Ζιλμπέρτο Σίλβα δεν άργησε να πετύχει κα το πρώτο του γκολ με τον Παναθηναϊκό καθώς αυτό ήρθε στην Ξάνθη, κόντρα στην τοπική ομάδα στις 6 Δεκεμβρίου του 2008. Ο Βραζιλιάνος άνοιξε το σκορ με ωραίο πλασέ στο 22', με το Τριφύλλι να φεύγει από την ακριτική πόλη επικρατώντας με 2-1.       Του πάει το ακριτικό έδαφος Στον «αόρατο τοίχο» του Παναθηναϊκού φαίνεται πως έφερνε γούρι το ακριτικό έδαφος, καθώς και το δεύτερο τέρμα του με την πράσινη φανέλα το πέτυχε ένα μήνα μετά στην Κομοτηνή. Οι Πράσινοι φιλοξενήθηκαν από τον Πανθρακικό, με τον Ζιλμπέρτο να διαμορφώνει το τελικό 3-1. Το δεύτερο γκολ του Βραζιλιάνου με τη φανέλα του Παναθηναϊκού ήρθε εκ νέου σε ακριτικό έδαφος, αφού ο Ζιλμπέρτο στις 10 Ιανουαρίου του 2009 σκόραρε σε βάρος του Πανθρακικού στην Κομοτηνή, «κλείνοντας» τη νίκη των «πρασίνων» με 3-1 με κεφαλιά στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.       Άνοιξε λογαριασμό και στο ΟΑΚΑ Η τρίτη και... φαρμακερή φορά που ο Ζιλμπέρτο σκόραρε ήταν στην έδρα του Τριφυλλιού στο ΟΑΚΑ. Αντίπαλος, στις 7 Μαρτίου του 2009, ήταν η Λάρισα. Ο Βραζιλιάνος μέσος έκανε το 2-0 στη νίκη (3-0) όταν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι στο 52'.       Γκολ σχεδόν δύο χρόνια μετά! Έπρεπε να περάσουν περίπου δύο χρόνια για να πανηγυρίσει εκ νέου κάποιο γκολ ο Ζιλμπέρτο Σίλβα. Ήταν στις 29 Ιανουαρίου του 2011, όταν πέτυχε ίσως το πιο ωραίο του τέρμα στο ελληνικό πρωτάθλημα με αντίπαλο τον Εργοτέλη (2-0). Ο πράσινος άσος άνοιξε το σκορ με κεφαλιά-ψαράκι μόλις στο 7', όταν πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι έπειτα από κόρνερ που εκτελέστηκε από τα δεξιά.       Τέρμα και στο Κύπελλο Ο Ζιλμπέρτο Σίλβα σκόραρε και στο Κύπελλο στο ντέρμπι με την ΑΕΚ. Ήταν φέτος στις 2 Φεβρουαρίου, στον επαναληπτικό τη