Bra...Zilberto για το 3-0 με Ιταλία

Η απόδοση του πρώτου ημιχρόνου ήταν καθοριστική για τη νίκη της Βραζιλίας κόντρα στην Ιταλία σύμφωνα με τον Ζιλμπέρτο Σίλβα. Ο Βραζιλιάνος άσος του Παναθηναϊκού μίλησε για την μεγάλη επιτυχία της χώρας του με 3-0 επί της Παγκόσμιας Πρωταθλήτριας στο Κύπελλο Συνομοσπονδιών και έδωσε την υπόσχεση για καλύτερη συνέχεια. «Μπήκαμε στο ματς με μεγάλη αυτοσυγκέντρωση, διότι γνωρίζαμε ότι θα παίξουμε
με μια πολύ καλή και ποιοτική ομάδα. Προσπαθήσαμε από την αρχή να μην τους δώσουμε χώρο, ιδιαίτερα στους παίκτες της μεσαίας γραμμής που είναι πολύ ποιοτικοί και μπορούν να μεταβιβάσουν μπαλιές στους επιθετικούς», τόνισε ο Ζιλμπέρτο. Ο μέσος του «τριφυλλιού» στη συνέχεια πρόσθεσε: «Από εκεί και πέρα έχοντας την κατοχή και την ταχύτητα μπροστά ήταν το κλειδί για μας. Οι επιθέσεις μας ήταν αποφασιστικές. Ήταν σημαντικό για τη νίκη μας και ο τρόπος που παίξαμε ειδικά στο πρώτο ημίχρονο που σημειώσαμε και τα τρία γκολ ήταν ιδανικός. Αυτό μας έδωσε την ευκαιρία να χαλαρώσουμε στο δεύτερο ημίχρονο. Νομί