8ος Όμιλος: «Ντύθηκε» Άρσεναλ η Σαχτάρ!

Η Σαχτάρ απέδωσε εξαιρετικό ποδόσφαιρο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και πήρε δίκαια τη νίκη απέναντι στην Άρσεναλ (2-1), ενώ μεγάλη νίκη πέτυχε η Μπράγκα στη Σερβία (1-0 την Παρτίζαν) και βρίσκεται πάντα στο παιχνίδι της πρόκρισης.Εντυπωσιακή η Σαχτάρ

Η Σαχτάρ υποδέχθηκε την Άρσεναλ στο αφιλόξενο Ντόνετσκ και απέδειξε ότι διαθέτει μία εξαιρετική ομάδα. Μπορεί οι «Κανονιέρηδες» να παρατάχθηκαν με αρκετές και σημαντικές απουσίες, όμως οι Ουκρανοί, που πίεσαν από το πρώτο λεπτό και μέχρι το τέλος του αγώνα, πήραν πανάξια τη νίκη, η οποία τους επέτρεψε
να πιάσουν τους Λονδρέζους στην πρώτη θέση του ομίλου, πιάνοντας κατά διαστήματα εξαιρετική απόδοση και θύμισε σε πολλές στιγμές... Άρσεναλ.

Το σκορ άνοιξε κόντρα στη ροή του αγώνα στο 10' ο Γουόλκοτ σε μία αντεπίθεση που ξεκίνησε από βαθιά μπαλιά στη άμυνα. Στο 28' η κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι βρήκε στον Ίστμοντ, στον οποίο χρεώθηκε και το τέρμα ως αυτογκόλ, ενώ η πλήρης ανατροπή ολοκληρώθηκε με το τέλος του ημιχρόν