Υπάρχει ζωή στο Πόρτλαντ (vid)

09:07 28/4/2015 - Πηγή: AEK365

Οι Πόρτλαντ Μπλέιζερς ήθελαν τη νίκη για να παραμείνουν ζωντανοί στη σειρά και γι αυτό ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και πρηγήθηκαν στο πρώτο δωδεκάλεπτο με 27-22. Στο ίδιο μοτίβο και η δεύτερη περίοδος με τους γηπεδούχους να φαίνονται διατεθημένοι να μην αφήσουν τους Μέμφις Γκρίζλις να τους σκουπίσουν και το ημίχρονο έληξε με 55-48.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η κατάσταση άλλαξε, οι Γκρίζλις έπαιξαν καλύτερη άμυνα, σκόραραν και στην επίθεση και σε συνάρτηση με την αστοχία των Μπλέιζερς όχι μόνο ισοφάρισαν τον αγώνα αλλά πέρασαν και μπροστά στο σκορ με 68-75.

Οι Μπλέιζερς

όμως δεν κατέθεσαν τα όπλα και παρ'ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμα και με 10 πόντους (70-80), με τον ΜακΚόλουμ ισοφάρισαν το σκορ (82-82) ενώ με σπουδαίο τρίποντο και φάουλ από τον Λίλαρντ 1'58 πριν το τέλος κατάφεραν να προηγηθούν και πάλι στο σκορ με 91-88, βάζοντας έτσι τα γερά θεμέλια για τη νίκη. Ο Λίλαρντ ήταν αλάνθαστος στις βολές στο τέλος και οι Μπλέιζερς νίκησαν. Τελικό σκορ 99-92 και η σειρά γυρνάει και πάλι στο Μέμφις.

Κορυφαίος για τους νικητές γηπεδούχους ηταν ο Ντάμιαν Λίλαρντ που με ηγετική εμφάνιση πέτυχε 32 πόντους ενώ ο Μαρκ Γκασόλ με 21 πόντους ξεχώρισε από τους Γκρίζλις. Ο Νικ Καλάθης έκανε καλή εμφάνιση με 12 πόντους (4/5 τρίποντα), 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ σε 24 λεπτά. Λίγα πράγματα από τον Κώστα Κουφό που τελείωσε τον αγώνα με 2 πόντους σε 12 λεπτά συμμετοχής.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-22, 55-48, 68-75, 99-92

Γκρίζλις: Ράντολφ 12, Άλεν 4, Γκασόλ 21, Λι 19, Καλάθης 12, Λιούερ, Γκριν 7, Κουφός 2, Ούντριχ 13, Κάρτερ 2

Μπλέιζερς: Όλντριτζ 18, Μπατούμ 12, Λόπεζ 6, Λίλαρντ 32, Αφλάλο, Λέοναρντ 13, Μπλέικ, ΜακΚόλουμ 18.