23:42 19/12/2012 - Πηγή: AEK365

ΛΙΓΚ ΚΑΠ ΑΓΓΛΙΑΣ- ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

ΛΙΝΤΣ- ΤΣΕΛΣΙ: 1-5
Γήπεδο: Έλαντ Ρόουντ

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά η Τσέλσι πήρε τελικά τη νίκη-πρόκριση με 5-1 επί της Λιντς.

Η Τσέλσι είχε ένα καλό σουτ με τον Μόουσες στ 2ο λεπτό, αλλά στο 36' ο Μπέκιο άνοιξε το σκορ για τη Λιντς κι έβαλε φωτιά στ Έλαντ Ρόουντ.

Η Τσέλσι

μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 47' έφερε στα ίσα το ματς με όμορφο σουτ του Μάτα, ενώ στο 64' ο Ιβάνοβιτς με κεφαλιά έκανε το 2-1. Το 3-1 διαμόρφωσε ο Μόουσες στο 66', ενώ στο 81' ο Αζάρ έγραψε το 4-1. Δύο λεπτα αργότερα ο Τόρες έκανε το τελικό 5-1.

ΛΙΝΤΣ: Άσνταουν, Μπάιραμ, Πιρς, Λις, Πελτιέρ, Γκριν, Μπράουν (72' Νόρις), Τονγκ, Ζερόμ Τόμας (68' Γουάιτ), Ντιούφ (73' ΜακΚόρμακ), Μπέκιο

ΤΣΕΛΣΙ: Τσεχ, Αθπιλικουέτα, Λουίζ, Ιβάνοβιτς, Μπέρτραντ (74' Κόουλ), Λάμπαρντ, Όσκαρ, Μαρίν (60' Αζάρ), Μάτα (84' Φερέιρα), Μόουσες, Τόρες