PREMIER LEAGUE-32η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ-ΤΟΤΕΝΑΜ: 4-0
Γήπεδο: Άνφιλντ

Και πώς να μην τρελαθούν οι οπαδοί της Λίβερπουλ... Σε μια χρονιά που στην αρχή έμοιαζε χαμένη, οι «κόκκινοι» βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας μετά και από την τεσσάρα στην Τότεναμ και κάνουν βάσιμα όνειρα τίτλου μετά απ' το 1990!

Η Λίβερπουλ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 2ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Κουτίνιο και Τζόνσον συνεργάστηκαν

από δεξιά και ο δεύτερος έκανε την χαμηλή παράλληλη, για να έρθει ο Καμπούλ και να σπρώξει τη μπάλα στη δική του εστία. Στο 7' ο Σουάρες καθυστέρησε και έχασε μία καλή ευκαιρία, καθώς τον πρόλαβε ο αμυντικός, ενώ στο 10' ο Ουρουγουανός έβγαλε τη σέντρα αλλά ο Στάριτζ δεν βρήκε για λίγο την μπάλα. Στο 15ο λεπτό ο Σουάρες έστρωσε στον Στάριτζ που σούταρε μόλις άουτ, ενώ στο 24' οι «κόκκινοι» έκαναν το 2-0. Μετά το λάθος από το αμυντικό δίδυμο της Τότεναμ, ο Σουάρες πήρε τη μπάλα, πάτησε περιοχή και πλάσαρε με το αριστερό στην απέναντι γωνία. Αυτό ήταν και το 29ο γκολ του Ουρουγουανού στο πρωτάθλημα που πέρασε το ρεκόρ του Ρόμπι Φάουλερ στην Premier League. Μάλιστα στο 41ο λεπτό ο Σουάρες έπιασε εξ επαφής την κεφαλιά, αλλά ο Γιορίς βρήκε λίγο την μπάλα και στην έστειλε στο δοκάρι.

Η πίεση της Λίβερπουλ συνεχίστηκε και στην επανάληψη και στο 54ο λεπτό, οι Στέρλινγκ και Στάριτζ έπαιξαν ωραία, αλλά ο Χέντερσον από το ύψος του πέναλτι δεν έβαλε καλά το σώμα του και η μπάλα πήρε ύψος και έφυγε άουτ. Ωστόσο στο επόμενο λεπτό ο Κουτίνιο με όμορφο συρτό σουτ από μακριά έγραψε το 3-0.στο 68ο λεπτό ο Γιορίς απέκρουσε ενστικτωδώς τα τακουνάκι του Στάριτζ, ενώ στο 75' ο Χέντερσον εκτέλεσε το φάουλ από πλάγια, η μπάλα πέρασε απ' όλους και κατέληξε στα δίχτυα του Γιορίς για το 4-0.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Τζόνσον, Σκρτελ, Άγκερ, Φλάναγκαν, Τζέραρντ (70' Λούκας), Χέντερσον, Κουτίνιο (64' Αλεν), Στέρλινγκ (83' Μόουζες), Στάριτζ, Σουάρες

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Νόουτον, Καμπούλ, Βερτόνχεν (24' Ντόουσον), Ρόουζ, Μπενταλέμπ (64' Ντεμπελέ), Σίγκουρντσον, Λένον (60' Τάουνσεντ), Τσάντλι, Έρικσεν, Σολδάδο

ΦΟΥΛΑΜ-ΕΒΕΡΤΟΝ: 1-3
Γήπεδο: Κρέιβεν Κότατζ

Μάχη για την τετράδα ως το τέλος θα δώσει η Έβερτον, που κέρδισε με 3-1 τη Φούλαμ και παραμένει σε απόσταση βολής από την Άρσεναλ,. Δύσκολα τα πράγματα για τη Φούλαμ.

Το ματς στο πρώτο μέρος ήταν πολύ κακό και δεν είχε σχεδόν καμία ευκαιρία μπροστά από τα δύο εστίες.

Η Έβερτον μπήκε καλύτερα στην επανάληψη και στο 50' μετά από κόρνερ, η μπάλα βγήκε στα όρια της περιοχής, ο Νέισμιθ έκανε το σουτ και ο Στόκτνεϊλ κατά λάθος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0. Η Φούλαμ ανέβασε στροφές από εκεί και πέρα και στο 71ο λεπτό ο Ντεγιάγκα με τρομερό σουτ έφερε στα ίσα τα ματς. Ωστόσο η Έβερτον ήταν καλύτερη και στο 79ο λεπτό ο ΜακΓκίντι έδωσε για τον Μιραλάς που πήρε ωραία μπροστά του την μπάλα και με σουτ έκανε το 2-1. Τα «ζαχαρωτά» κλείδωσαν τη νίκη στο 86ο λεπτό, καθώς ο Νέισμιθ έκανε από κοντά το 3-1 ενώ στο 89' ο ίδιος παίκτης είχε και δοκάρι με σουτ από μακριά.

ΦΟΥΛΑΜ: Στόκντεϊλ, Ρίτερ, Ρίισε, Χάγκελαντ, Χάιτινχα, Σίντγουελ, Κβιστ (64' Γούντροοου), Χόλτμπι, Ρίτσαρντσον (64΄Ντεγιάγκα), Ντεμπελέ (81' Ρόμπερτς), Κασάμι

ΈΒΕΡΤΟΝ: Χάουαρντ, Κόλμαν, Μπέινς, Στόουνς, Ντιστέν, Μπάρι, ΜακΚάρθι, Όσμαν (77' ΜακΓκίντι), Ντεουλοφέου (68' Μιραλάς), Μπάρκλεϊ (46' Νέισμιθ), Λουκάκου