«Βλέπει» πρόκριση ο Διομήδης

22:22 18/3/2012 - Πηγή: AEK365

O Διομήδης Άργους βρίσκεται ένα βήμα μακριά από την πρόκριση του στα ημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ. Οι «Λύκοι» αναδείχθηκαν ισόπαλοι 28-28 στον πρώτο προημιτελικό της διοργάνωσης κόντρα στην Κριένς, που διεξήχθη στην Λουκέρνη και χρειάζονται νίκη με ένα γκολ διαφορά ή ισοπαλία κάτω από 28-28 στη ρεβάνς (25η Μαρτίου) του Λουτρακίου για να πάρουν μία τεράστια πρόκριση.

Αγωνιστικά o Διομήδης έδειξε μεγάλα ψυχικά αποθέματα, αφού κατάφερε να αγωνιστεί στα κρίσιμα τελευταία λεπτά

χωρίς τον βασικό πίβοτ της ομάδας τον Θόδωρο Μεγαλοοικονόμου, ο οποίος δέχθηκε αντιαθλητικό χτύπημα στα πλευρά στο 50'. Ο Διομήδης ξεκίνησε καλύτερα (4-8), αλλά οι Ελβετοί βρήκαν ρυθμό στην συνέχεια και ισορρόπησαν το ματς. Η Ελληνική ομάδα κράτησε το προβάδισμα (14-15) στο ημίχρονο και στο 50' βρέθηκαν μπροστά 23-26, ενώ στο 55' προηγήθηκαν 25-27. Ένα 3-0 της Κριένς έκανε το σκορ 28-27 δεκαπέντε δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά ο Ζαραβίνας δύο δευτερόλεπτα πριν το φινάλε έδωσε στον Διομήδη την ισοπαλία με 28-28 και μαζί πολλές ελπίδες για την πρόκριση. MVP των φιλοξενούμενων αναδείχθηκε από τους διοργανωτές ο πλέι μέικερ Χάρης Μάλλιος.