18:40 1/2/2014 - Πηγή: AEK365

BUNDESLIGA 19η αγωνιστική

Σάλκε-Βόλφσμπουργκ 2-1
Γήπεδο: Veltins Arena

Σε τροχιά Τσάμπιονς Λιγκ βρίσκεται η Σάλκε που παρέμεινε αήττητη για τέταρτη συνεχόμενη αγωνιστική, τρεις νίκες και μια ισοπαλία, μετά το 2-1 επί της Βόλφσμπουργκ. Στο 9' ο Μπόατενγκ εκτέλεσε κόρνερ και ο Σαντάνα με κεφαλιά έκανε το 1-0 για την Σάλκε η οποία στο 50' θα δει τα πράγματα να γίνονται πιο εύκολα για εκείνη. Ο Ντάνιελ Καλιγκιούρι δέχτηκε απευθείας κόκκινη κάρτα αφήνοντας την

Βόλφσμπουργκ με δέκα παίκτες αλλά αυτό δεν πτόησε τους φιλοξενούμενους που έφτασαν στην ισοφάριση στο 65' όταν ο Πέρισιτς σούταρε, ο Φάρμαν απέκρουσε και στην εξέλιξη της φάσης ο Μαξιμίλιαν Άρνολντ πέτυχε το 6ο γκολ του στο πρωτάθλημα για το 1-1 της Βόλφσμπουργκ.
Τελικά την λύση για την Σάλκε έδωσε ο Κέβιν Πρινς Μπόατενγκ εννιά λεπτά πριν το τέλος ο οποίος αξιοποίησε μπαλιά του Νοϊστέντερ για το τελικό 2-1 με τον Γκανέζο να φτάνει τα έξι γκολ στην Bundesliga, την Σάλκε να είναι πλέον τέταρτη και την Βόλφσμπουργκ να μένει για 3η σερί αγωνιστική χωρίς νίκη.

Σάλκε: Φάρμαν, Χέβεντες, Ματίπ, Σαντάνα, Κολάσινατς (84' Χόγκλαντ), Μπόατενγκ (87' Αγιαχάν), Νοϊστέντερ, Φαρφάν, Μέιερ, Ομπάσι (60' Γκορέτσκα), Χούντελαρ
Βόλφσμπουργκ: Μπενάλιο, Οχς, Νάλντο, Κνόχε (87' Εβσέφ), Ροντρίγκεζ, Λουίζ Γκουστάβο, Άρνολντ (89' Τρας), Καλιγκιούρι, Ντε Μπρούιν, Πέρισιτς, Όλιτς (59' Μπας Ντοστ)

Μπάγερ Λεβερκούζεν-Στουτγάρδη 2-1
Γήπεδο: Bay Arena

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν κατάφερε να βάλει τέλος στο αρνητικό σερί των τριών συνεχόμενων ηττών αν και χρειάστηκε να έρθει ο Ντερντιγιόκ από τον πάγκο για να πάρει η ομάδα του Χίπια τους τρεις βαθμούς. Η Στουτγάρδη προερχόταν και αυτή από τρεις σερί ήττες και στο 12' προηγήθηκε με τον Λέιτνερ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Στο 26' ο Στέφαν Κίσλινγκ με απευθείας εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε για την Λεβερκούζεν φτάνοντας τα 10 γκολ στο πρωτάθλημα και στο 75' ο Ελβετός φορ Ερέν Ντερντιγιόκ πέρασε στο παιχνίδι και εννιά λεπτά αργότερα αξιοποίησε μπαλιά του Σαμ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-1.

Μπαγερ Λεβερκούζεν: Λένο, Χίλμπρετ, Τοπράκ, Σπάχιτς, Καν, Μπέντερ, Ρέιναρτζ (46' Σαμ), Ρόλφες, Κάστρο, Σον (75' Ντερντιγιόκ), Κίσλινγκ (90' Φολσέιντ)
Στουτγάρδη: Ούλριχ, Σακάι, Σβαμπ, Ρούντιγκερ, Ράους, Λέιτνερ, Κεντίρα (89' Κακάου), Χάρνικ (62' Μαξίμ), Βέρνερ (79' Τραορέ), Ιμπίσεβιτς, Αμπντελάουε

Μάιντς-Φράιμπουργκ 2-0
Γήπεδο: Coface Arena

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για την Μάιντς που επικράτησε της Φράιμπουργκ με 2-0 χάρη σε δυο Βορειοκορεάτες. Στο 24' ο 27χρονος αριστερός μπακ, ο Χο Παρκ, έκανε το 1-0 και τέσσερα λεπτά πριν το τέλος ο 24χρονος μέσος Για Κο διαμόρφωσε το τελικό 2-0 βάζοντας τέλος στο αήττητο σερί που είχε η Φράιμπουργκ τις δυο τελευταίες αγωνιστικές.

Μάιντς: Κάριους, Ποσπέχ, Μπελ, Νοβέσκι, Ντίαζ (90' Μπούνγκερτ), Γκέις, Μόριτζ (75' Κοχ), Παρκ, Μάλι (58' Κο), Οκαζάκι, Τσούπο Μότινγκ
Φράιμπουργκ: Μπάουμαν, Μούτζα, Γκίντερ, Χον, Σοργκ, Σούστερ (46' Κοκελίν), Φερνάντες (71' Χάνκε), Σμιντ, Νταριντά, Πιλάρ (46' Κλάους), Μεχμέντι

Άουγκσμπουργκ-Βέρντερ Βρέμης 3-1
Γήπεδο: SGL Arena

Στις 9 Νοεμβρίου η Άουγκσμπουργκ έχασε 3-0 από την Μπάγερν Μονάχου και από τότε μετράει τέσσερις νίκες και δυο ισοπαλίες μετά και το αποψινό 3-1 επί της Βέρντερ Βρέμης. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Κάλσεν Μπράκερ, έπειτα από κόρνερ που παραχώρησε ο ίδιος, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του δίνοντας το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Ωστόσο η απάντηση της Άουγκσμπουργκ ήρθε γρήγορα με τον Βέρνερ να ισοφαρίζει στο 11' και στην επανάληψη ανέλαβε το Αντρέ Χαν. Βέβαια προηγουμένως ο Σαντιάγκο Γκαρσία είχε φροντίσει να αφήσει την Βέρντερ με παίκτη λιγότερο πριν το ημίχρονο καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Έτσι, στο 49' ο δεξιός εξτρέμ Χαν έδωσε ασίστ στον Άλτιντοπ για το 2-1 και έξι λεπτά αργότερα ο δημιουργός έγινε σκόρερ για το 3-1 πετυχαίνοντας το 7ο του τέρμα στο πρωτάθλημα.

Άουγκσμπουργκ: Μάνινγκερ, Βερχά, Κάλσεν Μπράκερ, Κλαβάν, Όστρολεκ, Μπάιερ, Χαν, Φογκτ, Άλτιντοπ (87' Κορ), Βέρνερ (78' Εσβάιν), Μίλικ (69' Γουόν Γι)
Βέρντερ Βρέμης: Βολφ, Γκεμπρέ Σελασιέ, Πρεντλ, Καλντιρόλα, Γκαρσία, Μακιάντι, Κρόος (46' Μπαργκφρέντε), Ελία, Γιουνούζοβιτς, Ντι Σάντο (69' Κομπιλάνσκι), Πέτερσεν (46' Σμιτζ)

Χόφενχαϊμ-Αμβούργο 3-0
Γήπεδο: Wirsol Rhein Neckar Arena

Μετά το 0-3 από την Σάλκε πριν μια εβδομάδα ο Ράφαελ Φαν Ντερ Φάαρτ είχε προειδοποιήσει πως αν το Αμβούργο συνεχίσει έτσι τότε δεν γλιτώνει τον υποβιβασμό αλλά τα λόγια του δεν έπιασαν τόπο καθώς το Αμβούργο δέχτηκε άλλη μια τριάρα αυτή την φορά από την Χόφενχαϊμ. Πρωταγωνιστής των νικητών ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι ο Φιρμίνο με τον Βραζιλιάνο μόλις στο 4ο λεπτό να κάνει το 1-0, 9ο γκολ στο πρωτάθλημα, και στο 61' να δίνει την ασίστ στον Μπεκ που διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Ενδιάμεσα, ο Νίκλας Σούλε, ένα λεπτό πριν την λήξη του ημιχρόνου, είχε κάνει το 2-0. Για την Χόφενχαϊμ ήταν η πρώτη νίκη μετά από τρεις αγωνιστικές με το Αμβούργο να μετράει πλέον πέντε συνεχόμενες ήττες.

Χόφενχαϊμ: Κάστελς, Στρομπλ, Άμπραχαμ, Σούλε, Μπεκ, Πολάνσκι, Ρούντι (90' Βέστεργκαρντ), Φόλαντ, Χέρντλινγκ (87' Ελιουνούσι), Σαλίχοβιτς (86' Χάμαν), Φιρμίνο
Αμβούργο: Ντρόμπνι, Ντικμέιερ, Ταχ, Βέστερμαν, Γκιν Λαμ, Μπαντέλι, Μπόουι (73' Αρσλάν), Τζον (58' Ιλίσεβιτς), Φαν Ντερ Φάαρτ, Καλχάνογλου, Ζούα

Ανόβερο-Γκλάντμπαχ 3-1
Γήπεδο: HDL ARENA

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη με το ίδιο σκορ για το Ανόβερο καθώς μετά το 3-1 επί της Βόλφσμπουργκ την περασμένη αγωνιστική σήμερα επικράτησε της Γκλάντμπαχ με πρωταγωνιστή τον Σενεγαλέζο Μάμε Μπιράμ Ντιούφ που πέτυχε δυο γκολ. Ο Άρτομ Ρούντνεβς έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους στο 57ο λεπτό αλλά τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Ντιούφ στο 82' να κάνει το 2-0 αλλά δυο λεπτά αργότερα ο Πενιέλ Εμλάπα που λίγο πριν είχε περάσει ως αλλαγή κατάφερε να ξαναβάλει την Γκλάντμπαχ στο παιχνίδι.
Ωστόσο στις καθυστερήσεις ο Ντιούφ με το δεύτερη σημερινό γκολ, και 7ο στην σεζόν, διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για το Ανόβερο με την Γκλάντμπαχ να συμπληρώνει τέσσερις αγωνιστικές χωρίς νίκη.

Ανόβερο: Ζίλερ, Ραϊτόραλ, Μαρσέλο, Χόφμαν, Σουλτζ, Σμίντεμπαχ, Στιντλ, Μπίτενκουρτ (92' Ποκονιόλι), Χούζτι (87' Αντρεάσεν), Ρούντνεβς (89' Σλάουντραφ), Ντιούφ
Γκλάντμπαχ: Τερ Στέγκεν, Κορμπ, Γιάντσκε, Στρανζλ, Βεντ, Κράμερ, Χάκα (81' Εμλάπα), Χέρμαν (74' Γιούνες), Αράνγκο (64' Χργκότα), Ράφαελ, Κρούσε

Η 19η αγωνιστική ολοκλήρωνεται την Κυριακή με τα παιχνίδια Χέρτα Βερολίνου-Νυρεμβέργη (16:30) και Μπάγερν Μονάχου Άιντραχτ Φρανκφούρτης (18:30)