Βήμα πρόκρισης με ψυχή

21:58 12/11/2014 - Πηγή: AEK365

Βγάζοντας ψυχή και ψυχραιμία και παίρνοντας δύναμη από την εξαιρετική παρουσία του κόσμου η ΑΕΚ πήρε σημαντική νίκη στην πρεμιέρα των Ευρωπαϊκών υποχρεώσεων. Η Ένωση επικράτησε με 3-0 σετ της ΖΟΚ Μπιμάλ στο κλειστό τη Νέας Φιλαδέλφειας για την 1η φάση του Τσάλεντζ Καπ και πλέον πάει στη Βοσνία για τη ρεβάνς με προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Το ματς

Πολύ δυνατό ήταν το ξεκίνημα της ΑΕΚ

στο παιχνίδι, αφού έδειξε εξαιρετικά στοιχεία σε μπλοκ και υποδοχή και έφτασε να μπλοκάρει τις προσπάθειες της Μπιμάλ, παίρνοντας μια διαφορά 4 πόντων (8-4). Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να μειώσουν χάρη σε κάποιες λαθος επιλογές της Ένωσης (12-9), ωστόσο τα κορίτσια έδειξαν ψυχραιμία και αποφασιστικότητα (20-9) κι έφτασαν στο 1-0 στα σετ με άνεση.
Το δεύτερο σετ δεν ξεκίνησε με το ίδιο τέμπο, καθώς η ομάδα της Βοσνίας ανέβασε στροφές και αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι «κιτρινόμαυρες» να μπλοκάρουν και να μείνουν πίσω στο σκορ (6-11). Η εξαιρετική άμυνα που έβγαζαν και το πάθος σε όλες τις φάσεις, όμως τους έβαλε ξανά στο παιχνίδι (14-14) κι έτσι έκαναν την ανατροπή (17-15), παρά το ότι ισοφαρίστηκαν (18-18), οι παίκτριες του Ρουμελιώτη δεν επηρεάστηκαν (21-18), ακόμα κιόταν οι φιλοξενούμενες έφτασαν να μειώσουν στον πόντο (24-23) και τελικά έκαναν το 2-0 σετ.
Έπειτα, η Ένωση μπήκε με την αυτοπεποίθηση που της έδινε το 2-0 και δεν αντιμετώπισε προβλήματα, φτάνοντας να χτίζει μια σημαντική διαφορά (8-5), ενώ παρά την προσπάθεια της Μποιμάλ να μειώσει στα σετ, δεν υπήρξε αποτέλεσμα, με την ΑΕΚ να φτάνει σε μια μεγάλη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ: 25-11, 25-23, 25-21.

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Νικούλη 10 (4/6 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Κουνάδη, Ιβάνοβα 11 (9/21 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 41% υπ. - 32% άριστες), Γιακουμή 8 (4/6 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κατσαντώνη 16 (9/27 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ), Αργυροπούλου 10 (8/23 επ., 2 άσοι, 25% υπ. - 12% άριστες), Κακουράτου -λ (50% υπ. - 20% άριστες) / Λαγουδάκη.

Μπρίτσκο (Χάντζιτς): Πάραντζικ 2 (1/3 επ., 1 άσο), Βάσιτς 6 (4/14 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 33% υπ. - 20% άριστες), Χούσιτς 3 (1/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Όκουκα 7 (4/7 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Βίντοβιτς 4 (4/19 επ., 32% υπ. - 14% άριστες), Σίμιτς 15 (13/37 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Σινάνοβιτς -λ (33% υπ. - 21% άριστες) / Μπόγιτς -λ, Μίτροβιτς, Κόστιτς.