15:14 3/2/2013 - Πηγή: AEK365

ΙΣΠΑΝΙΑ ΛΑ ΛΙΓΚΑ - 22η αγωνιστική

ΒΑΛΕΝΘΙΑ-ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: 1-1
ΓΗΠΕΔΟ: Μεστάγια
Η Βαλένθια μπλόκαρε την Μπαρτσελόνα στο Λεβάντε με την τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1. Οι "νυχτερίδες" άνοιξαν το σκορ στο 33' με τον Μπανέγκα όμως τέσσερα λεπτά μετά η Μπαρτσελόνα κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ζοάο Περέιρα στον Πέδρο. Ο Μέσι το εκτέλεσε

και ισοφάρισε. Στο 76' ο Βίγια έχασε μοναδική ευκαιρία ενώ επτά λεπτά μετά ο Γκουαΐτα είπε "όχι" στο σουτ του Πέδρο.
ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Γκουαΐτα, Ζοάο, Ραμί, Ρικάρντο Κόστα, Σισοκό, Βίκτορ Ρουίθ, Τίνο Κόστα, Μπερνάτ (70'Πιάτι), Μπανέγκα (64'Κανάλες), Γκουαρδάδο (86'Ζόνας), Σολδάδο.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Βαλντές, Άλβες, Πικέ, Μασεράνο (59'Πουγιόλ), Άλμπα, Μπούσκετς, Τσάβι (90'Τιάγκο), Φάμπρεγας (72'Βίγια), Πέδρο, Μέσι, Ινιέστα.

ΣΕΒΙΛΛΗ-ΡΑΓΙΟ ΒΑΓΕΚΑΝΟ: 2-1
ΓΗΠΕΔΟ: Σάντσεθ Πιθχουάν
Όνειρα Ευρώπης ξύπνησαν και πάλι στη Σεβίλλη μετά τη νίκη της με 2-1 επί της Ράγιο. Οι Ανδαλουσιανοί άνοιξαν το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτο μέρους με τον Ράκιτιτς. Στο 50' όμως η Ράγιο κέρδισε πέναλτι και ο Ντομίνγκεθ έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Μόλις τέσσερα λεπτά μετά ο Νεγρέδο με ένα εκπληκτικό γκολ με τακουνάκι έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους Σεβιγιάνους. Στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα καθώς αποβλήθηκε ο Ράκιτιτς.
ΣΕΒΙΛΛΗ: Μπέτο, Σισίνιο (44'Κόκε), Φάσιο, Σπάχιτς, Ναβάρο, Μεδέλ, Κοντόγκμπια, Νάβας, Ράκιτιτς, Ρέγες (70'Ντελ Μοράλ), Νεγρέδο.
ΡΑΓΙΟ Β.: Ρουμπέν, Τίτο, Αμάτ, Γκάλβεθ, Κασάδο, Χάβι Φουέγο, Τρασόρας (88'Αντριάν), Χοσέ Κάρλος (78'Βάσκεθ), Ντομίνγκεθ, Μπανγκουρά, Ντελίμπασιτς (60'Μπαπτιστάο).

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ-ΡΕΑΛ ΜΠΕΤΙΣ: 1-0

ΓΗΠΕΔΟ: Βιθέντε Καλδερόν

Με ένα γκολ του Ντιέγκο Κόστα στο 62ο λεπτό η Ατλέτικο επικράτησε της Μπέτις και αύξησε τη διαφορά από τη Ρεάλ στους 7 βαθμούς. Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο πρώτο μέρος με τους "ροχιμπλάνκος" να είναι καλύτεροι στην επανάληψη.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ Μ.: Κουρτουά, Χουανφράν, Μιράνδα, Γκοδίν, Θίσμα, Γκάμπι, Μάριο Σουάρεθ, Κόκε, Αρντά Τουράν (65'Ροντρίγκες), Αντριάν (56'Ντιέγκο Κόστα), Φαλκάο (85'Ραούλ Γκαρθία).

Ρ.ΜΠΕΤΙΣ: Αντριάν, Τσίκα, Νάτσο, Αμάγια, Περκίς, Κάνιας, Ρουμπέν Πέρεθ, Μπενιάτ (64'Ποθουέλο), Παμπόν (64'Χόρχε Μολίνα), Κάμπελ (87'Μόλινς), Ρουμπέν Κάστρο.

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ-ΜΑΓΙΟΡΚΑ: 3-0

ΓΗΠΕΔΟ: Ανοέτα

Όνειρα Ευρώπης κάνει η Σοσιεδάδ που επικράτησε με 3-0 της Μαγιόρκα. Οι "νησιώτες" έμεινα άδικα με δέκα στο 29ο λεπτό όταν ο διαιτητής απέβαλε τον Χάβι Μάρκεθ. Με παίκτη παραπάνω οι "τσούρι ουρδίν" κυριάρχησαν και στο 55' άνοιξαν το σκορ με τον Τσόρι Κάστρο. Δεκαπέντε λεπτά μετά ο Κάρλος Βέλα έκανε το 2-0 και σφράγισε τη νίκη της ομάδας του Σαν Σεμπαστιάν. Στο 88ο λεπτό ο Ιφράν διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ρ.ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Μπράβο, Κάρλος Μαρτίνεθ, Ελουστόνδο, Ινίγκο Μαρτίνεθ, Χοσέ Άνχελ (75'Εστράδα), Ιγιαρεμέντι, Ρουμπέν Πάρδο, Γκρισμάν, Τσάμπι Πριέτο, Κάστρο (80'Ιφράν), Βέλα (75'Αγκιρέτσε).

ΜΑΓΙΟΡΚΑ: Καλαταγιούντ, Χάτον, Χερομέλ, Νούνες, Λούνα, Τισόνε (75'Άλφαρο), Χάβι Μάρκεθ, Ν'Σούε (59'Αντόνιο Λόπεθ), Ντος Σάντος, Βίκτορ, Χέμεντ (33'Μαρτί).

ΜΑΛΑΓΑ- ΣΑΡΑΓΟΣΑ: 1-1

ΓΗΠΕΔΟ: Ροσαλέδα

Στο 1-1 κόλλησε η Μάλαγα με τη Σαραγόσα και πλέον απειλείται άμεσα από την Μπέτις.

Η Σαραγόσα πάγωσε τους φιλάθλους της Μάλαγα στο 14ο λεπτό, καθώς μετά από σέντρα από τα δεξιά, ο Πόστιγκα έκανε το 1-0, αλλά στο 22' ο Ίσκο με πέναλτι, έφερε το ματς στα ίσα. Στο 27' ο Καμπαγιέρο είπε όχι στον Πόστιγκα, ενώ στ 32' ο Ίσκο σημάδεψε το δοκάρι της Σαραγόσα. Στο 38' ο Καμπαγιέρο απέκρουσε το σουτ του Μοντάνιες, ενώ στ 40' ο Ρομπέρτο είπε όχι σε προσπάθεια του Γκάμες.

Στο 56ο λεπτό Απόνιο είχε δοκάρι κι ένα λεπτό μετά ο Καμπαγιέρο είπε όχι σε σουτ του Πόστιγκα, ενώ στο 74ο λεπτό ακυρώθηκε καθαρό γκολ του Σαβιόλα. Στο 90' αποβλήθηκε ο Χοσέ Μάρι της Σαραγόσα.

ΜΑΛΑΓΑ: Καμπαγιέρο, Ουέλιγκτον, Λουγκάνο, Γκάμες, Ελισέου (22' Σάντσες), Καμάτσο, Τουλαλάν, Χοακίν (60' Σαβιόλα), Πορτίγιο, Ίσκο, Σάντα Κρους (69' Μπαπτίστα).

ΣΑΡΑΓΟΣΑ: Ρομπέρτο, Φερνάντεθ, Παρέδες, Αμπρχάμ, Μάρι, Μοβίγια (65' Ροδρί), Ροντρίγκες (74' Ρουμπέν), Απόνιο, Μοντάνιες, Πόστιγκα (90+4' Πιντέρ)