17:30 25/8/2013 - Πηγή: AEK365

JUPILER LEAGUE- 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Μονς- Σταντάρ Λ.: 0-2
(Μπατσυαγί 2', Κανού 70')

Από το καλό στο καλύτερο πηγαίνει η Σταντάρ Λιέγης που κέρδισε και τη Μονς με 2-0 και μετρά 5 νίκες σε ισάριθμα ματς.

Η Σταντάρ άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Μπατσουαγί, ενώ στο 70' ο Κανού έκανε το 2-0. Η Σταντάρ έχασε τον Ντε Σαρτ με κόκκινη στο 83ο λεπτό αλλά δεν απειλήθηκε στη συνέχεια.

Άντερλεχτ- Σαρλερουά: 5-2
(Σουάρες 21', 31', 48', Νούιτινκ 58', Μπρούνο 75'- Νταφ 27', Πολέ 55')

Την 4η συνεχόμενη

νίκη της πήρε η Άντερλεχτ που επικράτησε της Σαρλερουά με 5-2.

Η Άντερλεχτ προηγήθηκε με τον Σουάρες στο 21ο λεπτό, αλλά ο Νταφ έφερε στα ίσα το ματς στο 27'. Η Άντερλεχτ πήρε κεφάλι στο σκορ εκ νέου στο 31' ξανά με σκόρερ τον Σουάρες, ο οποίος έανε το χατ τρικ στο 48'. Π Πολέ μείωσε σε 3-2 για τη Σαρλερουά στο 55', αλλά ο Νούιτινκ έκανε το 4-2 στο 58'. Το τελικό 5-2 διαμόρφωσε ο Μπρούνο στο 75'.

Οστάνδη- Ζούλτε Βάρεγκεμ: 1-1
(Μουσεκουί 26'- Νέσενς 9')

Στο 1-1 κόλλησε η Ζούλτε Βάρεγκεμ μέσα στην έδρα της Οστάνδης.

Η Ζούλτε έκανε το 1-0 με τον Νέσενς στο 9ο μόλις λεπτό, αλλά ο Μουσεκουί στο 26' ισοφάρισε για την Οστάνδη.

Γκενκ- Σερκλ Μπριζ: 1-0
(Ντε Σέουλαρ 4')

Σημαντική νίκη για τη Γκενκ με 1-0 κόντρα στη Σερκλ Μπριζ

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε η Γκενκ, που άνοιξε το σκορ με τον Ντε Σέουλαρ μόλις στο 4'. Στη συνέχεια η Σερκλ προσπάθησε να απαντήσει αλλά χωρίς επιτυχία.

Μπριζ- Γάνδη: 1-1
(Χέγκλι 12'- Πέντερσεν 45')

Στο 1-1 κόλλησαν Μπριζ και Γάνδη σε ένα μέτριο ποιοτικά ματς.

Η Μπριζ άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό με τον Χέγκλι, ενώ στο 45' ο Πέντερσεν έφερε στα ίσα το ματς. Στο 90' η Γάνδη έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Πιρέζ.