7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 0-1

ΓΗΠΕΔΟ: Νέας Σμύρνης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Α. Παπαπέτρου

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφυγε ο ΠΑΣ Γιάννινα από την Νέα Σμύρνη. Οι Ηπειρώτες επικράτησαν του Πανιωνίου με 1-0 χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Ακόστα στο 63' και ανέβηκαν

στους 8 βαθμούς, αφήνοντας τους «κυανέρυθρους» στους 7. Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη ήταν ελαφρώς καλύτερη και αξιοποίησε την μεγαλύτερη ευκαιρία που της δόθηκε για να πετύχει κάποιο γκολ και χάρη στον Τσάβες που έδωσε μία ασίστ και ήταν και ο κορυφαίος του γηπέδου, σημείωσε την πρώτη της νίκη μακριά από τα Γιάννενα.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΣ είχε την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, ο Πανιώνιος όμως ήταν αυτός που έχασε την σημαντικότερη ευκαιρία με τον Γιάννου στο 39' να σουτάρει και τον Βελλίδη να του λέει «όχι» εντυπωσιακά.
Στο δεύτερο ημίχρονο και πάλι ο ΠΑΣ είχε τον έλεγχο του αγώνα και στο 63' έγινε αυτό που δεν κατάφεραν οι Ηπειρώτες στο 59' (μεγάλη ευκαιρία ο Τσάβες με κεφαλιά). Εξαιρετική κάθετη πάσα του Τσουκαλά στον Τσάβες, ο Αργεντίνος μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή, έστρωσε εξαιρετικά στον επερχόμενο Ακόστα, με τον Ισπανό να στέλνει άκοπα με πλασέ την μπάλα στα δίχτυα και να ανοίγει το σκορ στη Νέα Σμύρνη. Οι Νεοσμυρνιώτες δεν μπόρεσαν ποτέ να επιστρέψουν στο ματς και να διεκδικήσουν κάτι και το 0-1 έμεινε ως το τέλος.

Πανιώνιος (Δημήτρης Τερεζόπουλος): Παπαδόπουλος, Τασουλής(86' Μασούρας), Παντίδος, Μπουμάλ(55' Φούντας), Πάνος, Γιάννου, Σιώπης, Γκίνης(80' Σμυρλής), Ιμπαγάσα, Κολοβός, Οικονόμου

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Μπέριος, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Κρητικός(57' Χαρίσης), Ακόστα, Μανιάς(67' Σαπαλίδης), Στρούνα, Τσουκαλάς, Τσάβες(85' Φόνσι), Λίλα