18:22 30/11/2013 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1 15η αγωνιστική

Λοριάν-Νις: 3-0
(Μονέ Πακέ 17', Ζουφρέ 71', Αμπουμπακάρ 90+4')

Δεύτερη σερί νίκη για τη Λοριάν που επικράτησε με 3-0 τη; Νις και πήρε ακόμη μεγαλύτερη ανάσα.

Ο Μονέ Πακέ έκανε το 1-0 για τη Λοριάν στο 17ο λεπτό, ενώ στο 71 ο Ζουφρέ έγραψε το 2-0. Το τελικό 3-0 έκανε στο 90+4' ο Αμπουμπακάρ

Γκινγκάμπ-Ναντ: 1-0
(Σανκαρέ 63')

Την εντυπωσιακή της φετινή πορεία συνέχισε η Γκινγκάμπ που κέρδισε με 1-0 τη

Ναντ.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Σανκαρέ στο 63ο λεπτό.

Τουλούζ-Σοσό: 5-1
(Μπεν Γιαντέρ 28', 45', 62' πεν., Πουπλέν 46', Ζουμά 90+4' αυτ.- Μαγιουκά 7')

Συνεχίζει να μένει στον πάτο της βαθμολογίας η Σοσό, καθώς υπέστη ήττα με 5-1 από την Τουλούζ.

Η Σοσό άνοιξε το σκορ με τον Μαγιουκά στο 7ο μόλις λεπτό, αλλά στο 28' ο Μπεν Γιαντέρ έκανε το 1-1. Ο ίδιος παίκτης στο 45' έβαλε μπροστά στο σκορ την Τουλούζ, ενώ στο 46' ο Πουπλέν έκανε το 3-1. Το 4-1 έγραψε ο Μπεν Γιαντέρ με πέναλτι στο 62', ενώ στις καθυστερήσεις ο Ζουμά με αυτογκόλ.

Βαλενσιέν-Λιλ: 0-1
(Ροντελέν 47')

Στη 2η θέση τα βαθμολογίας επέστρεψε η Λιλ που επικράτησε με 1-0 της Βαλενσιέν.

Η Λιλ άνοιξε το σκορ με τον Ροντελέν στο 47ο λεπτό, αλλά στο 53' έχασε τον Μπεριά. Ωστόσο κατάφερε να μη δεχθεί το γκολ και να κρατήσει τη νίκη.

Μονακό-Ρεν 2-0
(19' Ροντρίγκες, 44' Μαρτιάλ)

Ο Κλαούντιο Ρανιέρι αποφάσισε να δώσει ρεπό στον Ρανταμέλ Φαλκάο αλλά η Μονακό τα κατάφερε και χωρίς τον Κολομβιανό επιθετικό να φτάσει στην δεύτερη συνεχόμενη νίκη επικρατώντας της Ρεν με 2-0. Στο 19' ο Τζέιμς Ροντρίγκες με απευθείας εκτέλεση φάουλ έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους, με το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα, με το τελικό 2-0 να διαμορφώνεται ένα λεπτό πριν την λήξη του ημιχρόνου με τον 17χρονο Γάλλο Άντονι Μαρτιάλ που αξιοποίησε ασίστ του Ριβιέρ.
Πλέον η Μονακό είναι στην δεύτερη θέση με παιχνίδι περισσότερο ενώ η Ρεν μετρά τέσσερις συνεχόμενες αγωνιστικές χωρίς νίκη.

Σεντ Ετιέν-Ρεμς 4-0
(62' Σαλ, 76', 78' Περέν, 87' Ερντίνγκ)

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Σεντ Ετιέν η οποία επικράτησε με το ευρύ 4-0 της Ρεμς και πλησίασε στην τέταρτη θέση με τους γηπεδούχους να "καθαρίζουν" στο δεύτερο μέρος με τρεις κεφαλιές.
Στο 62' ο Σενεγαλέζος στόπερ Μουσταφά Μπαγιάλ Σαλ με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Χαμούμα έκανε το 1-0 για την Σεντ Ετιέν πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ του στην σεζόν. Στην συνέχεια ανέλαβε δράση ο Λοίκ Περέν με τον έτερο στόπερ να πετυχαίνει δυο γκολ σε διάστημα δυο λεπτών με ισάριθμες κεφαλιές στο 76' και το 78'
Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Μεβλούτ Ερντίνγκ τρία λεπτά πριν το φινάλε με τον Τούρκο στράικερ να πετυχαίνει το τρίτο του γκολ στο πρωτάθλημα.