Τρία στα τρία η Εθνική

18:25 24/7/2013 - Πηγή: AEK365

Την τρίτη νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις στον όμιλο κατάταξης για τις θέσεις 9-16 του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Εφήβων πέτυχε η Εθνική Ελλάδας.Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε και της Σλοβενίας, με 76-62, και πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στους αγώνες κατάταξης της Παρασκευής (26/07), οπότε και θα κριθεί εάν θα διεκδικήσει τις θέσεις 9-12 ή 13-16 στη διοργάνωση της Λετονίας. Η ελληνική ομάδα μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 10-0 και 17-4, όμως σταδιακά η Σλοβενία

ροκάνισε τη διαφορά και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου προηγήθηκε ακόμα και με +6 (32-38). Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, όμως, αντέδρασαν άμεσα και με ξέσπασμα στο τέταρτο δεκάλεπτο μετέτρεψαν το 53-52 σε 70-53, «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη. Ο Γιώργος Διαμαντάκος ήταν και πάλι εντυπωσιακός, με 21 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 19-10, 32-30, 53-52, 76-62.
Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Σπυριδωνίδης 5 (1), Μήτογλου 2, Σπυρόπουλος 2, Χατζηνικόλας 8 (2), Λιάπης 2, Κουζέλογλου 19 (1), Σταμάτης 17 (2), Διαμαντάκος 21, Κώττας, Παπαδιονυσίου, Κεφάλας.
Σλοβενία (Ιμπίσι): Γιαντς 6 (2), Ούλτσαρ 4, Νόβακ 6, Γκρούσοβνικ 2, Ρέμπετς 23 (4), Σαντέλι 2, Ζάτεζιτς 3 (1), Ζούπαν 2, Ρίτλοπ 7, Λέσκοβαρ 2, Ντόλενσεκ 5.